Třetina Liberecka nemá kanalizaci, je nejhorší v zemi

ČTK Tereza Krobová ČTK, Tereza Krobová
10. 6. 2012 21:17
V kraji je na kanalizaci napojeno pouze 68,9 procenta domácností
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec - Liberecký kraj stále zaostává v napojení domácností na kanalizaci a čistírny odpadních vod za ostatními kraji. Na konci loňského roku bylo v kraji na kanalizaci napojeno 68,9 procenta domácností, což bylo nejméně v zemi.

Stejně je na tom podle Českého statistického úřadu jen kraj Středočeský. V průměru je v Česku na kanalizaci napojeno 82,6 procenta domácností.

V Libereckém kraji se přitom v posledních letech investovaly do dostavby kanalizací a modernizace čistíren miliardy korun. Na řadě míst ale vybudování kanalizace brání složitý terén nebo příliš rozptýlená zástavba. 

To je třeba případ Raspenavy, která je v Libereckém kraji jedním z posledních měst s více než 2000 obyvateli, které ještě nemá kanalizaci ani napojení na čistírnu odpadních vod. 

Výstavbu kanalizace připravovali několik let, na projekt za bezmála 325 milionů korun však dlouho nemohli získat dotace. Se stavbou tak začali až loni.

Raspenava je zhruba deset kilometrů dlouhá, s rozptýlenou zástavbou, kterou navíc rozděluje řeka Smědá. Výstavbu kanalizace to značně komplikuje a prodražuje.

"Původně jsme chtěli vybudovat 11 kilometrů kanalizačních sběračů a čtyři menší čistírny odpadních vod, náklady na provoz by ale byly příliš vysoké," řekl starosta Raspenavy Pavel Lžičař.

Město proto záměr přehodnotilo a odpadní vody odvede do čistírny v nedalekém Frýdlantu, která je kapacitně nevyužitá. Vybudovat ale musí 20 kilometrů kanalizačního potrubí. 

"Můžeme však na kanalizaci napojit víc domácností, než předpokládal původní záměr," dodal starosta.

Kraj investuje miliony

V Libereckém kraji fungovalo na konci loňského roku 82 čistíren odpadních vod, o jednu více než v roce předcházejícím. Většina z nich pracovala na mechanicko-biologickém principu čištění. 

Celková kapacita čistíren se však snížila o 34 269 metrů krychlových za den, což představuje pokles kapacity téměř o pětinu. 

Čističky jsou tak schopny zpracovat denně 141 700 metrů krychlových odpadních vod, napojeno je na ně 67,3 procenta domácností. Mezi kraji je tak Liberecký i v napojení na čistírny na posledním místě pomyslného žebříčku.

Prohlédněte si, jak funguje čistička v Praze:

O něco lépe si vede Liberecký kraj v zásobování svých obyvatel pitnou vodou. Na vodovod bylo na konci loňského roku napojeno 88,9 procenta domácností, což bylo o 0,3 procentního bodu více než před rokem. 

I přes tento nárůst je napojení domácností v Libereckém kraji třetí nejnižší. Hůř jsou na tom jen kraje Plzeňský a Středočeský. 

V kraji se přitom i do rozvoje vodovodů a modernizace úpraven pitné vody investovaly v posledních letech miliony. Přesto i v této oblasti zaostává Liberecký kraj za celostátním průměrem, který loni stoupl na 93,4 procenta.

--------------------------------------------------------------------------------

Kanalizace - jak na ni v Libereckém kraji.

 

Právě se děje

Další zprávy