Čtyři středočeská města nedostanou peníze na čističky

ČTK ČTK
21. 3. 2012 13:29
Jde o Kladno, Slaný na Kladensku, Nové Strašecí na Rakovnicku a Odolenu Vodu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Kladno - Čtyři středočeská města nedostanou evropské dotace na přestavbu čističek odpadních vod.

Jde o Kladno, Slaný na Kladensku, Nové Strašecí na Rakovnicku a Odolenu Vodu u Prahy.

Vyplývá to z informací ministerstva životního prostředí. Města se kvůli tomu většinou pokusí získat dotace z jiných fondů.

Starosta Slaného Ivo Rubík (ODS) byl rozhodnutím MŽP překvapen. Podle něj však zařazení modernizace čističky do problematických projektů, na které ministerstvo nepošle do Bruselu žádost o peníze, není významným problémem.

"V zásadě se pro nás až tak moc nezměnilo. Myslím si, že jsme schopni podmínky přijatelnosti těch projektů do května tohoto roku naplnit," řekl Rubík.

O dotace město požádá ve výzvě plánované na duben až květen, jak neúspěšným uchazečům doporučilo MŽP.

Slaný už podle Rubíka připravuje tendr na zhotovitele modernizace čističky, jejíž celkové náklady se odhadují na 280 milionů korun. Z operačního programu Životní prostředí chce město získat 210 milionů.

Představitelé zbývajících tří neúspěšných středočeských měst již dříve řekli, že se ziskem dotací nepočítají. Jejich čističky totiž většinou patří vodohospodářským společnostem, a proto žádosti nevyhovují dotačním podmínkám EU.

Přestavba za 200 milionů

Odolena Voda kvůli tomu jedná o úpravě smluv s akciovou společností Vodárny Kladno-Mělník (VKM) a chce požádat o dotace z jiných fondů. Město plánuje rozšíření čističky a kanalizační sítě za 68 milionů korun.

Čističku v Kladně-Vrapicích rovněž vlastní VKM, její přestavba má stát kolem 200 milionů. Město chce podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Miroslava Bernáška (ODS) požádat o dotace ministerstvo zemědělství. Pokud je nezíská, bude muset firma stavbu financovat z vlastních zdrojů.

Nové Strašecí se snaží vodovodní sítě konsolidovat, protože část kanalizace a čističky patří vodárenské společnosti VKM a část městu. Město se podle starosty Karla Filipa (ČSSD) přihlásí do další výzvy o dotace až v době, kdy bude veškerý majetek ve vlastnictví města.

Lepší čističky nařídila EU

Lepší a účinnější čističky nařídila Česku Evropská unie. Slíbila také na tyto nákladné stavby peníze. MŽP minulý týden nedoporučilo 26 projektů z celé ČR, naopak 13 projektů ministerstvo podpořilo.

Celkem se na ministerstvu jednalo o několika výzvách, na které bylo z EU vyčleněno 8,1 miliardy korun. Výbor ale doporučil do Bruselu poslat projekty, které žádají podporu 1,14 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy