Brno vybralo firmu na stavbu kanalizace za dvě miliardy

ČTK ČTK
9. 2. 2012 11:50
Kopat se bude především ve starých zástavbách v Tuřanech, Bohunicích a Ivanovicích
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Brněnští radní vybrali konsorcium, které získá zakázku na stavbu kanalizací v různých částech Brna. Hodnota zakázky činí včetně DPH kolem dvou miliard korun.

Vybraného dodavatele rada nezveřejnila, protože kvůli odvolacím lhůtám dosud obě strany nepodepsaly smlouvu, řekl primátorův náměstek Robert Kotzian (ODS). Mělo by se tak stát na konci února, dodal.

Za peníze stavbaři vybudují novou kanalizaci hlavně ve staré zástavbě. Práce se dotknou především městských částí Tuřany, Bohunice a Ivanovice.

"Na rekonstrukce kanalizace se tam čeká dlouho.Několik let se tam blokovaly opravy chodníků a silnic s odvoláním na kanalizaci," uvedl náměstek.

Podle něj se však po zasypání kanalizačních výkopů dostanou paradoxně místní radnice do nezáviděníhodné situace. V době rozpočtových škrtů budou muset sehnat peníze na nutné opravy cest a chodníků.

Kotzian připustil, že práce, které jsou součástí zakázky, na zhruba dva roky změní život ve velké části Brna. Tendr zahrnuje i menší úseky kanalizací v Žebětíně, Husovicích, Židenicích, Brně-sever, Brně-jih a Řečkovicích.

Kopat se bude v ulicích, kde je dnes kanalizace jednotná. V jedné stoce tam tak končí splašky i voda z dešťů. Vzniká tak značný objem odpadní vody, což zatěžuje čističku. Stavbaři v ulicích nově postaví kanalizaci zvlášť pro dešťovou vodu a zvlášť pro odpadní vodu z domácností.

Prohlédněte si jinou tvář Brna:

Dvoumiliardová zakázka na opravu kanalizace patří k diskutovaným soutěžím. Radnice sice velkou část nákladů zaplatí z evropské dotace, ale bude muset v rozpočtu vyčlenit peníze i na spolufinancování.

Zakázkou tak lidé z vedení Brna vysvětlují aktuální úsporné zásahy v příspěvkových organizacích včetně divadel. Umělci na to narazili i v jednom z happeningů - na protest proti škrtům tehdy hráli a zpívali kanálovým vpustím a poklopům.

 

Právě se děje

Další zprávy