Silničářům na Liberecku se rozpadají vozy, na nové není

ČTK ČTK
17. 8. 2011 8:21
Silničáři potřebují novou techniku za 165 milionů. Zřejmě ale budou muset počkat
Foto: Radek Pecák

Liberec - Silničáři v Libereckém kraji chtějí nové stroje za zhruba 165 milionů korun. Jenže tolik peněz nemá ani správa silnic ani kraj.

Novou techniku přitom silničáři potřebují opravdu nutně - některé vozy slouží i 40 let a jsou na hranici životnosti. Podle ředitele správy silnic Jana Berglera ale není možné nakoupit všechno potřebné vybavení najednou. Nákup bude nutné rozložit nejméně do deseti let.

Náročná údržba silnic

Správa chce pořídit minimálně deset nových vozů. Na jejich nákup už vypsala veřejnou soutěž. Součástí zakázky je i záruční a pozáruční servis a zaškolení obsluhy a údržby.

Liberecký kraj je po Praze rozlohou nejmenší v zemi, údržba komunikací zejména v zimě však patří vzhledem k členitosti terénu k nejnáročnějším. Krajská správa silnic zajišťuje zimní údržbu téměř 2100 kilometrů krajských silnic druhých a třetích tříd.

Krajská správa zajišťuje také údržbu téměř 400 kilometrů komunikací prvních tříd pro ministerstvo dopravy. V průměru stojí zimní údržba krajských komunikací druhých a třetích tříd kolem 143 milionů korun.

Opravy bude mít na starost akciovka

Od ledna 2012 by měla opravy a údržbu krajských silnic převzít akciová společnost Silnice LK. Založení firmy, jejímž jediným vlastníkem bude kraj, schválili v květnu zastupitelé, v obchodním rejstříku však zatím zapsána není.

"Bude to výhodnější z pohledu daní. Obchodní společnost navíc může být efektivnější a má možnost získat další zakázky třeba ve městech a obcích," řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD). Firma má ale údržbu krajských komunikací jistou jen do konce roku 2012. Na další období chce kraj vypsat tendr.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ve dvanáctipatrovém bytovém domě na východě Slovenska vybuchl plyn. Podle hasičů hrozí zřícení budovy, ve které je více lidí. Na místě je jeden mrtvý

Zdroj: ČTK
Další zprávy