Praha utratila za zimní údržbu úctyhodných 665 milionů

Domácí Domácí
14. 4. 2011 13:39
Královéhradecký kraj, kam spadají i Krkonoše či Orlické hory, dal za zimní údržbu silnic 189 milionů

Praha Pražský magistrát vyčíslil náklady na zimní údržbu na úctyhodných 665 milionů korun.

"Jedná se sice o vysoké číslo. Ale musíme si uvědomit, že Praha se stará o tisíce kilometrů vozovek a stovky hektarů chodníků. A to vše ve velmi vysokém standardu," tvrdí náměstek pražského primátora Karel Březina.

Praha se zaštiťuje nejrůznějšími údaji, které mají dokázat, jak krutá zima v Praze panovala, údajně šlo o „nejnáročnější zimní sezónu za posledních patnáct let“.

Z materiálů se lze například také dozvědět, že "od listopadu do března se v metropoli po 96 dnů pohybovala teplota pod bodem mrazu, po 112 dnů nepřesáhla tři stupně Celsia". Nízká teplota vzduchu však nutně nemusí znamenat sníh či ledovku, zvláště jedná-li se o tři stupně nad nulou.

Účet Královéhradeckého kraje: 189 milionů...

V celkové částce jsou podle magistrátu mimo jiné započítány náklady na nákup posypového materiálu, výkony dodavatelů, domácí a pracovní pohotovosti, pronájem velkokapacitních skladů, údržbu protinámrazových systémů, platby za pravidelné předpovědi počasí od Českého hydrometeorologického ústavu či úhrady za čištění, které probíhá za klimaticky příznivých podmínek.

Pro srovnání. Královéhradecký kraj podle jeho mluvčího Imricha Dioszegiho utratil za zimní údržbu svých silnic necelých 189 milionů korun. Do oblasti přitom spadají například i Krkonoše či Orlické hory.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy