Na údržbu silnic padlo v kraji od listopadu 34 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2010 17:00
Rozpočet zatím náročné zimě stačí
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor...
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor... | Foto: Zuzana Hronová

Liberec - Za údržbu silnic druhých a třetích tříd vydal Liberecký kraj od listopadu 34 milionů korun.

Částka představuje zhruba čtvrtinu nákladů na průměrnou zimu v regionu, které dosahují 134 milionů.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa nebylo zatím nutné rozpočet krajské správy silnic nijak posilovat.

Největší nápor zažívají silničáři v posledních dnech. Zatímco v listopadu stál podle Seppa úklid silnic jen necelých šest milionů, prosinec už z účtu krajské správy silnic ukrojil téměř 28 milionů.

Pro obyvatele kraje však není taková zima ničím neobvyklým. I silničáři jsou na podobné extrémy připraveni a mají dostatečné zásoby soli i dalších posypových materiálů.

"Už jsme ale pro jistotu objednávali další dodávky," řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil. Problémy jsou podle něj hlavně s technikou, která při každodenním nasazení stále častěji selhává.

Loni museli silničáři poprvé vyjet už v polovině října, kdy přišla sněhová kalamita a ještě v polovině dubna museli odklízet sníh a solit namrzající silnice.

Přesto nakonec zimní údržba stála jen 133 milionů korun a byla o pětinu levnější než rekordní zima na přelomu let 2005 a 2006, kdy zimní údržba krajských komunikací přišla na 167,51 milionu.

Vedle krajských komunikací udržuje krajská správa také téměř 400 kilometrů komunikací prvních tříd pro ministerstvo dopravy, kde jsou náklady srovnatelné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy