Na údržbu silnic padlo v kraji od listopadu 34 milionů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 12. 2010 17:00
Rozpočet zatím náročné zimě stačí
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor...
Každoroční dohady: na stav zasněžených silnic a chodníků mívají technické služby a řidiči, resp. chodci, obvykle jiný názor... | Foto: Zuzana Hronová

Liberec - Za údržbu silnic druhých a třetích tříd vydal Liberecký kraj od listopadu 34 milionů korun.

Částka představuje zhruba čtvrtinu nákladů na průměrnou zimu v regionu, které dosahují 134 milionů.

Podle náměstka hejtmana pro dopravu Martina Seppa nebylo zatím nutné rozpočet krajské správy silnic nijak posilovat.

Největší nápor zažívají silničáři v posledních dnech. Zatímco v listopadu stál podle Seppa úklid silnic jen necelých šest milionů, prosinec už z účtu krajské správy silnic ukrojil téměř 28 milionů.

Pro obyvatele kraje však není taková zima ničím neobvyklým. I silničáři jsou na podobné extrémy připraveni a mají dostatečné zásoby soli i dalších posypových materiálů.

"Už jsme ale pro jistotu objednávali další dodávky," řekl hlavní dispečer Krajské správy silnic Libereckého kraje Pavel Pospíšil. Problémy jsou podle něj hlavně s technikou, která při každodenním nasazení stále častěji selhává.

Loni museli silničáři poprvé vyjet už v polovině října, kdy přišla sněhová kalamita a ještě v polovině dubna museli odklízet sníh a solit namrzající silnice.

Přesto nakonec zimní údržba stála jen 133 milionů korun a byla o pětinu levnější než rekordní zima na přelomu let 2005 a 2006, kdy zimní údržba krajských komunikací přišla na 167,51 milionu.

Vedle krajských komunikací udržuje krajská správa také téměř 400 kilometrů komunikací prvních tříd pro ministerstvo dopravy, kde jsou náklady srovnatelné.

 

Právě se děje

Další zprávy