Liberec - Policisté v Libereckém kraji v příštím roce zřejmě víc nachodí. Musí totiž šetřit.
Podle předběžných návrhů dostane policie na provoz v příštím roce jen 68,5 milionu korun, letos hospodaří s rozpočtem přes 122 milionů Kč.
Méně peněz bude na pohonné hmoty, nezbude ani na obměnu aut a výpočetní techniky, posteskl liberecký krajský ředitel Milan Franko.
Uzavírání obvodních oddělení zatím neplánuje, je to podle něj to poslední řešení. "Budeme ale jednat se starosty, aby nám tam, kde jsme v pronajatých prostorách, nájem odpustili nebo nám je pronajali za symbolickou korunu," dodal.
Nevyloučil, že se některá obvodní oddělení změní v pouhé policejní stanice, uskromnit a sestěhovat chce i jednotlivá oddělení krajského ředitelství.
"Budeme se snažit, aby občané naše úspory pocítili co nejméně, pokud nás zavolají k nehodě, krádeži či vloupání nebo jinému trestnému činu, policie tam určitě přijede," ujistil ředitel.
Velké obavy má z razantních úspor liberecký hejtman Stanislav Eichler. "Dokážu si představit úspory v řádech procent, ale nikoli v desítkách procent," řekl.
Obává se, že "šetření za každou cenu" povede k omezení práce policie, hlídky zmizí z měst i silnic, což může vést ke zvýšení kriminality i nehodovosti.
To má být vděk za pomoc při povodních? ptá se hejtman
Hejtman je znepokojen i plány na snižování mezd policistům a hasičům, podle Franka by měl kraj dostat na mzdy o deset až 12 procent méně peněz.
"Nemohu se smířit s tím, že lidé, kteří obětavě pomáhali při povodních v našem kraji, mají přijít o práci nebo v lepším případě o tisíce korun ze svého platu, to má být vděk za jejich obětavou práci?" ptá se Eichler.
Hejtman proto chce o financování policie v kraji co nejdříve jednat s ministrem Radkem Johnem, situací se bude zabývat i bezpečnostní rada kraje.
Omezování peněz na provoz a mzdy ale není jediným úsporným opatřením, které se policie v Libereckém kraji dotkne. Kvůli nedostatku financí policie nepočítá ani s výstavbou nového policejního ředitelství v Liberci za zhruba 430 milionů korun.
Vyrůst mělo na místě okresního ředitelství, jehož objekty nejsou v dobrém stavu a potřebují rekonstrukci. Stavba byla původně podmínkou pro zřízení samostatné krajské policie v Liberci. "V nejbližších letech se se stavbou nepočítá," řekl Franko.
Krajské ředitelství tak bude dál působit v několika budovách. Část jeho pracovníků je dokonce v Jablonci a také v Semilech.