reklama
 
 

Policie hlásí rekordní úlovek. Na Českolipsku odhalila pěstírnu s čtvrt tunou marihuany

18. 12. 2015 16:55
V bývalé truhlárně na Českolipsku odhalila policie velkou pěstírnu marihuany. V souvislosti s tím obvinila z drogových deliktů zatím dva lidi a majitele prostor. Nebýt policejního zásahu, skupina by z prodeje více než 3 000 nalezených rostlin mohla vydělat minimálně 16,5 milionu korun.

Liberec - Policie odhalila velkou pěstírnu marihuany ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku a zadržela tři lidi. V bývalé truhlárně zajistila 3 365 rostlin konopí, z nichž by bylo možné vyrobit 250 kilogramů marihuany.

Novinářům to sdělil náměstek krajského policejního ředitele Ondřej Musil. Je to největší odhalená pěstírna marihuany v Libereckém kraji od loňského vzniku speciálního protidrogového týmu.

Prodejem takového množství marihuany by mohla skupina získat 16,5 milionu korun. "Je to odhad a jde o velkoobchodní ceny," uvedl Musil. Pokud by gang prodával marihuanu přímo koncovým uživatelům, získal by třikrát až čtyřikrát více.

Policie zatím z drogových deliktů obvinila tři lidi, všem hrozí osm až 12 let vězení. Vazebně stíhaní jsou dva Asiaté ve věku 29 a 39 let, kteří podle policie marihuanu pěstovali. Sedmapadesátiletý Čech jim prostory pronajímal. Tvrdí ale, že o tom nic nevěděl.

Podle zjištění policie se marihuana v rozlehlém objektu pěstovala od srpna. Komu gang drogu prodával, policie stále zjišťuje. Pěstírna byla velmi dobře vybavena. "Postupně ji rozšiřovali. Začali v jedné místnosti, v době zásahu byli v pěti a další dvě připravovali," uvedl vedoucí speciálního protidrogového týmu Pavel Folprecht.

Uvnitř policie nalezla 5 600 květináčů, ventilační potrubí, 450 svítidel s nastavitelným časovým cyklem či živné roztoky. Pěstitelé byli velmi opatrní. "Monitorovali jsme je několik týdnů, moc jsme toho ale nezjistili," uvedl Folprecht.

Asiaté z pěstírny moc nevycházeli, uvnitř měli vše, co potřebovali - kuchyň i televizi. Zápach z pěstování konopí navíc pohlcovalo 46 uhlíkových filtrů. Pěstírny často prozradí, že nelegálně odebírají elektřinu, protože spotřeba je velká. V tomto případě ale energie hradili.

"Od srpna zaplatili milion korun," řekl Folprecht. Při zásahu v truhlárně policie zajistila i bezmála 3 000 svázaných a uskladněných stonků rostlin konopí a upravený revolver. Expertiza určí, zda byla zbraň stále funkční.

Liberecký krajský soud letos vynesl dva rozsudky ve spojení s velkopěstírnami marihuany. Ani jeden není pravomocný a kauzami se bude zabývat odvolací soud. Pro nedostatek důkazů soud osvobodil dva Vietnamce, kteří podle obžaloby pěstovali konopí v areálu bývalých jatek v České Lípě.

Pěstírnu se skoro 2 800 rostlinami konopí objevili policisté v polovině prosince 2013. Za pěstování marihuany v areálu bývalé textilní továrny v Liberci-Vratislavicích potrestal soud nepravomocně pět z šesti obžalovaných. Uložil jim tresty od podmínky po 13 let vězení.

Soud pro nedostatek důkazů osvobodil Davida Mrázka, který továrnu gangu pronajímal. Ve špičkově vybavené pěstírně policisté loni zajistili 2 300 rostlin.

autor: ČTK | 18. 12. 2015 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Liberecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama