Policie hlásí rekordní úlovek. Na Českolipsku odhalila pěstírnu s čtvrt tunou marihuany

ČTK ČTK
18. 12. 2015 16:55
V bývalé truhlárně na Českolipsku odhalila policie velkou pěstírnu marihuany. V souvislosti s tím obvinila z drogových deliktů zatím dva lidi a majitele prostor. Nebýt policejního zásahu, skupina by z prodeje více než 3 000 nalezených rostlin mohla vydělat minimálně 16,5 milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Liberec - Policie odhalila velkou pěstírnu marihuany ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku a zadržela tři lidi. V bývalé truhlárně zajistila 3 365 rostlin konopí, z nichž by bylo možné vyrobit 250 kilogramů marihuany.

Novinářům to sdělil náměstek krajského policejního ředitele Ondřej Musil. Je to největší odhalená pěstírna marihuany v Libereckém kraji od loňského vzniku speciálního protidrogového týmu.

Prodejem takového množství marihuany by mohla skupina získat 16,5 milionu korun. "Je to odhad a jde o velkoobchodní ceny," uvedl Musil. Pokud by gang prodával marihuanu přímo koncovým uživatelům, získal by třikrát až čtyřikrát více.

Policie zatím z drogových deliktů obvinila tři lidi, všem hrozí osm až 12 let vězení. Vazebně stíhaní jsou dva Asiaté ve věku 29 a 39 let, kteří podle policie marihuanu pěstovali. Sedmapadesátiletý Čech jim prostory pronajímal. Tvrdí ale, že o tom nic nevěděl.

Podle zjištění policie se marihuana v rozlehlém objektu pěstovala od srpna. Komu gang drogu prodával, policie stále zjišťuje. Pěstírna byla velmi dobře vybavena. "Postupně ji rozšiřovali. Začali v jedné místnosti, v době zásahu byli v pěti a další dvě připravovali," uvedl vedoucí speciálního protidrogového týmu Pavel Folprecht.

Uvnitř policie nalezla 5 600 květináčů, ventilační potrubí, 450 svítidel s nastavitelným časovým cyklem či živné roztoky. Pěstitelé byli velmi opatrní. "Monitorovali jsme je několik týdnů, moc jsme toho ale nezjistili," uvedl Folprecht.

Asiaté z pěstírny moc nevycházeli, uvnitř měli vše, co potřebovali - kuchyň i televizi. Zápach z pěstování konopí navíc pohlcovalo 46 uhlíkových filtrů. Pěstírny často prozradí, že nelegálně odebírají elektřinu, protože spotřeba je velká. V tomto případě ale energie hradili.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje.
15:51
Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV

"Od srpna zaplatili milion korun," řekl Folprecht. Při zásahu v truhlárně policie zajistila i bezmála 3 000 svázaných a uskladněných stonků rostlin konopí a upravený revolver. Expertiza určí, zda byla zbraň stále funkční.

Liberecký krajský soud letos vynesl dva rozsudky ve spojení s velkopěstírnami marihuany. Ani jeden není pravomocný a kauzami se bude zabývat odvolací soud. Pro nedostatek důkazů soud osvobodil dva Vietnamce, kteří podle obžaloby pěstovali konopí v areálu bývalých jatek v České Lípě.

Pěstírnu se skoro 2 800 rostlinami konopí objevili policisté v polovině prosince 2013. Za pěstování marihuany v areálu bývalé textilní továrny v Liberci-Vratislavicích potrestal soud nepravomocně pět z šesti obžalovaných. Uložil jim tresty od podmínky po 13 let vězení.

Soud pro nedostatek důkazů osvobodil Davida Mrázka, který továrnu gangu pronajímal. Ve špičkově vybavené pěstírně policisté loni zajistili 2 300 rostlin.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy