Policie hlásí rekordní úlovek. Na Českolipsku odhalila pěstírnu s čtvrt tunou marihuany

ČTK ČTK
18. 12. 2015 16:55
V bývalé truhlárně na Českolipsku odhalila policie velkou pěstírnu marihuany. V souvislosti s tím obvinila z drogových deliktů zatím dva lidi a majitele prostor. Nebýt policejního zásahu, skupina by z prodeje více než 3 000 nalezených rostlin mohla vydělat minimálně 16,5 milionu korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Liberec - Policie odhalila velkou pěstírnu marihuany ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku a zadržela tři lidi. V bývalé truhlárně zajistila 3 365 rostlin konopí, z nichž by bylo možné vyrobit 250 kilogramů marihuany.

Novinářům to sdělil náměstek krajského policejního ředitele Ondřej Musil. Je to největší odhalená pěstírna marihuany v Libereckém kraji od loňského vzniku speciálního protidrogového týmu.

Prodejem takového množství marihuany by mohla skupina získat 16,5 milionu korun. "Je to odhad a jde o velkoobchodní ceny," uvedl Musil. Pokud by gang prodával marihuanu přímo koncovým uživatelům, získal by třikrát až čtyřikrát více.

Policie zatím z drogových deliktů obvinila tři lidi, všem hrozí osm až 12 let vězení. Vazebně stíhaní jsou dva Asiaté ve věku 29 a 39 let, kteří podle policie marihuanu pěstovali. Sedmapadesátiletý Čech jim prostory pronajímal. Tvrdí ale, že o tom nic nevěděl.

Podle zjištění policie se marihuana v rozlehlém objektu pěstovala od srpna. Komu gang drogu prodával, policie stále zjišťuje. Pěstírna byla velmi dobře vybavena. "Postupně ji rozšiřovali. Začali v jedné místnosti, v době zásahu byli v pěti a další dvě připravovali," uvedl vedoucí speciálního protidrogového týmu Pavel Folprecht.

Uvnitř policie nalezla 5 600 květináčů, ventilační potrubí, 450 svítidel s nastavitelným časovým cyklem či živné roztoky. Pěstitelé byli velmi opatrní. "Monitorovali jsme je několik týdnů, moc jsme toho ale nezjistili," uvedl Folprecht.

Asiaté z pěstírny moc nevycházeli, uvnitř měli vše, co potřebovali - kuchyň i televizi. Zápach z pěstování konopí navíc pohlcovalo 46 uhlíkových filtrů. Pěstírny často prozradí, že nelegálně odebírají elektřinu, protože spotřeba je velká. V tomto případě ale energie hradili.

Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje.
15:51
Alkohol a cigarety jsou mnohem nebezpečnější než marihuana, říká významný chemik Lumír Hanuš a dodává, že konopí léčí zejména symptomy, takže pacient se cítí zdráv, i když nemoc pokračuje. | Video: DVTV

"Od srpna zaplatili milion korun," řekl Folprecht. Při zásahu v truhlárně policie zajistila i bezmála 3 000 svázaných a uskladněných stonků rostlin konopí a upravený revolver. Expertiza určí, zda byla zbraň stále funkční.

Liberecký krajský soud letos vynesl dva rozsudky ve spojení s velkopěstírnami marihuany. Ani jeden není pravomocný a kauzami se bude zabývat odvolací soud. Pro nedostatek důkazů soud osvobodil dva Vietnamce, kteří podle obžaloby pěstovali konopí v areálu bývalých jatek v České Lípě.

Pěstírnu se skoro 2 800 rostlinami konopí objevili policisté v polovině prosince 2013. Za pěstování marihuany v areálu bývalé textilní továrny v Liberci-Vratislavicích potrestal soud nepravomocně pět z šesti obžalovaných. Uložil jim tresty od podmínky po 13 let vězení.

Soud pro nedostatek důkazů osvobodil Davida Mrázka, který továrnu gangu pronajímal. Ve špičkově vybavené pěstírně policisté loni zajistili 2 300 rostlin.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy