Za velkopěstírnu konopí v Olomouci dostala dvojice 6,5 roku

ČTK ČTK
20. 3. 2015 11:15
Podle policistů šlo o jednu z největších pěstíren na střední Moravě za poslední roky. Byla vybavena špičkovou technologií včetně elektroinstalace, vzduchotechniky či zavlažování.
Pěstírna marihuany - ilustrační foto
Pěstírna marihuany - ilustrační foto | Foto: Reuters

Olomouc - Olomoucký krajský soud potrestal 6,5 roky vězení dva muže z Vietnamu a jednoho z Olomouce, kteří podle obžaloby v roce 2013 vybudovali a provozovali velkopěstírnu marihuany.

Dvojici Vietnamců soud navíc potrestal osmiletým vyhoštěním ze země. Velkopěstírna se nacházela v jedné z průmyslových hal na kraji Olomouce a vybavena byla špičkovou technikou v hodnotě milionu korun.

Podle policistů to byla jedna z největších pěstíren na střední Moravě za posledních několik let. Zisk trojice potrestaných mužů odhadli kriminalisté na několik stovek tisíc korun.

Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy provozovatelům pěstírny marihuany hrozilo u soudu až deset let vězení.

Podle obžaloby pěstovali obžalovaní marihuanu v hale několik měsíců do září 2013, kdy je policie zadržela. Kriminalisté na místě zajistili přes 1100 rostlin konopí různého vzrůstu a zhruba 23 kilogramů polosušené a sušené rostlinné hmoty.

Zprostředkoval pouze pronájem

V čele skupiny stál obžalovaný Karel Zach, který platil elektřinu spotřebovanou při provozu pěstírny, zajišťoval dovoz materiálu i potraviny pro dva Vietnamce, kteří konopí v hale pěstovali a nevycházeli ven.

Zach u soudu řekl, že pouze zprostředkoval pronájem haly, ve které vietnamský podnikatel podle jeho informací plánoval vyrábět sójový sýr tofu. O tom, co se v hale skutečně dělo, prý neměl ponětí.

Halu si Zach pronajal a následně ji za úplatu poskytl Vietnamci. "Poté, co jsem mu objekt předal, tak jsem do haly nevstupoval. Podnájemce vznesl požadavek, jestli můžu zajistit zásobování jeho zaměstnanců formou cateringových služeb," hájil se Zach, podle kterého se dohoda týkala zásobování potravinami a sanitárními prostředky.

Špičková technika

Hala v ulici Na Sezníku v olomoucké místní části Černovír, kterou kriminalisté sledovali několik měsíců, dříve sloužila jako výrobní hala.

Podle kriminalistů byla pěstírna vybavena špičkovou technologií včetně elektroinstalace, vzduchotechniky či zavlažování, nechyběl tam ani sklad na substráty. Vypěstovaná marihuana byla velmi kvalitní a mezi odběrateli po ní byla velká poptávka. Zach tvrdí, že netuší, kdo technologii v hale instaloval.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy