Opravy po povodních váznou, brzdí je administrativa

ČTK ČTK
23. 6. 2011 22:35
Proces však podle ředitele jabloneckého závodu povodí Labe nelze nijak urychlit
Při loňských povodních přišly dva tisíce obyvatel kraje o střechu nad hlavou.
Při loňských povodních přišly dva tisíce obyvatel kraje o střechu nad hlavou. | Foto: Reuters

Liberec - Složitá a zdlouhavá projektová příprava brzdí v Libereckém kraji obnovu záplavami poškozených vodních děl a vodotečí ve správě Povodí Labe.

To vyčíslilo škody na majetku ve své správě na 1,647 miliardy korun, zatím se ale provedly jen nejnutnější opravy za zhruba 53 milionů korun.

U příležitosti čtvrteční návštěvy ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) v postižených oblastech o tom informoval ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

"Příprava projektů je velmi náročná, v některých případech se na ní bude pracovat i rok," přiznal Jaroušek, práce ale podle něj nelze urychlit. "Musíme dodržovat zákony," vysvětlil.

Průtahy ale komplikují život obcím i kraji při obnově zničených komunikací. "Dělá nám to problémy hlavně při obnově mostů a výstavbě lávek, někde jsme museli opravit části opěrných zdí na vlastní náklady, protože bez toho bychom lávku nepostavili," řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer.

Jeden z mostů musel dostat nové základy, protože sanace nábřeží by stavbu prodražila o dalších 2,5 milionu korun.

Utrpěla i vodárenská infratstruktura

Značné škody způsobila velká voda také na vodárenské infrastruktuře. Severočeská vodárenská společnost a Frýdlantská vodárenská je dohromady odhadly na více než 230 milionů korun.

"Přispívali jsme na opravu zničených vodovodů a kanalizací a také čistíren odpadních vod, ale i na vybudování nových čistíren," řekl ministr Fuksa. Další peníze podle něj šly do obnovy v povodí. "Přispěli jsme na obnovu a prohlubování koryt, tam trochu narážíme na ekology, kterým se to nelíbí," poznamenal.
Podívejte se na fotografie ze srpnových povodní:

Zatímco na obnovu v povodí a protipovodňová opatření má ministerstvo miliardy, na vodovody a kanalizace je peněz méně a požadavky navíc převyšují možnosti fondu zhruba desetinásobně.

Záplavy, které loni v srpnu zasáhly Liberecký kraj, způsobily škody přes osm miliard korun a postihly více než polovinu území kraje.

Zhruba na sto milionů odhadli škody zemědělci, na více než 33 milionů vyčíslil škody na svém majetku Pozemkový fond. Ten mimo jiné financoval vyčištění zanesených pozemků od naplavenin nebo obnovu některých cest a koryt potoků.

"Financujeme také opravy protržených hrází dvou rybníků na Českolipsku dohromady za 31 milionů korun," řekl ředitel Pozemkového fondu Radim Zika.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy