Škody po velké vodě přesáhly na Liberecku 8,2 miliardy

Domácí Domácí
13. 9. 2010 12:31
Konečný účet za povodně novinářům prozradil hejtman kraje
Takto voda ničila v Chrastavě
Takto voda ničila v Chrastavě | Foto: Martina Machová

Liberec - Srpnové bleskové povodně napáchaly v Libereckém kraji škody za 8,212 miliardy korun.

Konečný účet novinářům předložil hejtman Stanislav Eichler. Ještě minulý týden přitom odhadoval, že to bude o 1,7 miliardy méně. Tehdy ale neměl data ze všech zasažených obcí.

Zničené jsou především silnice a mosty. Na jejichž opravy bude kraj potřebovat přes dvě miliardy korun. Na majetku obcí napáchala velká voda škody za 1,65 miliardy korun.

Bleskové povodně zasáhly sever Česka počátkem srpna. Vyžádaly si pět mrtvých a tisíce evakuovaných.

Postiženo bylo 80 měst a obcí, což je více než třetina kraje. Voda vzala také sedm domů, hlavně v Raspenavě a Heřmanicích. Dalších 55 muselo být strženo nebo je demolice čeká.

Částečná demolice se dotkne ještě 52 domů a další čtyři statici sledují.

Škody už sečetli v sousedním Ústeckém kraji. Vyšplhaly na necelé dvě miliardy korun. Odhad byl přitom poloviční

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy