Liberec - Rekonstrukce historických lázní v Liberci není podle posledního auditu Regionální rady regionu Severovýchod předražená.
Radnice by tak měla dostat evropskou dotaci v plné výši. Řekla to primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD).
Náklady na přestavbu lázní na galerijní objekt zatím město platilo ze svého, regionální rada čerpání dotace pozastavila do vyřešení případu.
Podle dvou předchozích posudků měla být stavba za 300 milionů bez DPH předražená o 50 až 70 milionů korun. Liberec ale s výsledky nesouhlasil, proto si regionální rada nechala vypracovat ještě posudek od firmy URS.
"Je to renomovaná společnost ve stanovení metodiky rozpočtování a oceňování stavebních prací. Je v České republice považovaná za obecnou autoritu a regionální rada chce mít stoprocentní jistotu, že rozhodne správně a nikoho nepoškodí," uvedla již dříve mluvčí regionální rady Eva Jouklová.
Firma URS dospěla k závěru, že nabídková cena na lázně je o 1,5 procenta nižší v porovnání s cenou srovnávací a odpovídá tak ceně v místě a čase obvyklé v době konání výběrového řízení.
Rekonstrukce lázní patří ke kontroverzním zakázkám, které před dvěma lety vedly k rozpadu radniční koalice vedené tehdejším primátorem Janem Korytářem (Změna pro Liberec). On i jeho spolustraníci považují zakázku za předraženou.
Zabýval se jí i antimonopolní úřad, pochybení ale nenašel. Za pravdu ale dnes již opoziční Změně dávaly první dva posudky regionální rady.
Jeden z expertů uvedl, že při správně vedeném výběrovém řízení by cena neměla přesáhnout 278 milionů a při soutěži zaměřené "na dosažení rozumně úsporné ceny" by nepřekročila 250 milionů. Podle auditorů se v podkladech prolínala snaha o maximální možnou cenu.
Město jejich závěry neuznalo. Argumentuje také tím, že se soutěží podařilo cenu snížit. V rozpočtu se počítalo s cenou bez DPH 312,6 milionu korun, vítězná firma Chládek a Tintěra nabídla v konkurenci tří firem 299,5 milionu korun.
Liberec lázně získal v dražbě
Lázně postavené v letech 1900 až 1902 vznikly podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga v době největšího rozmachu tehdy německého města.
Lázně tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Liberec zchátralé lázně získal v roce 2005 v dražbě za devět milionů.
Po dokončení stavebních prací se do lázní přestěhuje pátá největší galerie v zemi, která sídlí v chátrající novorenesanční budově, postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem.
Dům je napadený dřevomorkou a červotočem, narušená je i nosná stropní konstrukce mezi druhým a třetím patrem, nad níž je umístěna část vzácného archivu. Galerii navíc chybí depozitář a sbírky jsou uloženy v nevyhovujících podmínkách v podkroví.
Stěhováním získá galerie i lepší podmínky pro expozice.