Liberecký rebel Korytář nechce být v radě kraje

ČTK ČTK
19. 11. 2012 16:17
Liberecký kraj ovládly neparlamentní strany, ČSSD je tu v opozici
Hejtmanem by se měl s největší pravděpodobností stát starosta příhraničního Hrádku a lídr starostů Martin Půta.
Hejtmanem by se měl s největší pravděpodobností stát starosta příhraničního Hrádku a lídr starostů Martin Půta. | Foto: Jan Langer

Liberec - Bez lídra strany Změna pro Liberecký kraj Jana Korytáře bude překvapivě devítičlenná rada Libereckého kraje.

Korytář v pondělí uvedl, že to bylo jeho rozhodnutí nebýt členem rady. "Není to řešení, do kterého bych byl natlačen. Bylo to řešení, se kterým jsem přišel já. Bude tady hodně práce na koordinaci naší práce v Liberci i v Libereckém kraji. A zároveň Změnu jako politické hnutí čeká nějaká práce na jejím rozvoji," zdůvodnil své rozhodnutí Korytář, který bude předsedou politického klubu Změny v krajském zastupitelstvu.

K jeho rozhodnutí podle něj přispělo také, že nechtěl, aby v radě za Změnu byli jen zástupci z Liberce. Podle dohody by měl vést na kraji protikorupční komisi.

V radě budou mít starostové pět zástupců, Změna čtyři. Všichni budou uvolnění. Ekonomiku by měl vést dosavadní starosta Desné Marek Pieter, dopravu starosta Lomnice nad Popelkou Vladimír Mastník, kulturu starostka Turnova Hana Maierová a sociální věci náměstek primátora v Jablonci Petr Tulpa.

V případě zvolení do rady kraje chtějí všichni na své městské funkce rezignovat a do půl roku skončit. Změna do rady nominovala jediného muže - Josef Jadrný by měl vést životní prostředí. Vedoucí kulturního střediska ve Smržovce Ivaně Hujerové by měl připadnout regionální rozvoj, odborářka a učitelka Alena Lossová povede v případě zvolení školství a Kocumová zdravotnictví a sport.

Rarita: ČSSD v opozici

Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice většinu jednoho hlasu. Liberecký kraj je jediným v zemi, kde bude sociální demokracie v opozici. Ustavující zastupitelstvo se koná 27. listopadu.

Své kandidáty v pondělí společně představily obě strany dojednané koalice, kterou tvoří Změna s vítězem voleb - Starosty pro Liberecký kraj.

V radě budou čtyři ženy a pět mužů. Hejtmanem by se měl s největší pravděpodobností stát starosta příhraničního Hrádku a lídr Starostů Martin Půta, jeho statutární náměstkyní zřejmě bude bývalá lyžařka Zuzana Kocumová (Změna pro Liberecký kraj).

V radě budou mít starostové pět zástupců, změna čtyři. Ve 45členném zastupitelstvu bude mít koalice většinu jednoho hlasu. Liberecký kraj je jediným v zemi, kde bude sociální demokracie v opozici.

Starostové pro Liberecký kraj volby v kraji vyhráli a získali 13 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM a třetí Změna pro Liberecký kraj, obě mají po deseti mandátech.

Čtvrtí sociální demokraté obsadili sedm křesel a pátá ODS pět.

Starostové se původně snažili získat širší podporu a nabídli ČSSD a ODS spolupráci a místa dvou neuvolněných radních bez pevné koaliční smlouvy. Obě strany ale tuto nabídku odmítly.

Pro Změnu pro Liberecký kraj zase byla nepřijatelná koalice s občanskými nebo sociálními demokraty. Starostové odmítli jít do koalice s komunisty.

KSČM jako nejsilnější opoziční strana ale bude mít právo nominovat předsedu kontrolního výboru.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy