Na Liberecku se Starostové dohodli na koalici se Změnou

ČTK ČTK
30. 10. 2012 14:29
Starostové původně nabídli spolupráci ČSSD a ODS, obě strany ale odmítly
Volby 2012.
Volby 2012. | Foto: Jan Langer

Liberec - Starostové pro Liberecký kraj se dohodli se Změnou pro Liberecký kraj na vytvoření koalice.

V 45členném zastupitelstvu Libereckého kraje budou mít 23 hlasů.

Novinářům to v úterý řekl lídr starostů Martin Půta, který by se měl stát hejtmanem.

V krajské radě by mělo být pět starostů a čtyři za změnu. Shoda panuje zatím na pozici hejtmana, o obsazení ostatních postů se bude teprve jednat. Do konce příštího týdne chce mít koalice vytvořený společný program.

Starostové se snažili získat širší podporu a nabídli ČSSD a ODS spolupráci a místa dvou neuvolněných radních bez pevné koaliční smlouvy. Obě strany ale tuto nabídku odmítly.

Pro změnu zase byla nepřijatelná koalice s občanskými nebo sociálními demokraty. Starostové odmítli jít do koalice s komunisty.

"Jako nejsilnější opoziční strana budou mít právo nominovat předsedu kontrolního výboru," řekl Půta, který po ustanovujícím zastupitelstvu rezignuje na místo starosty příhraničního Hrádku nad Nisou.

Poměrové zastoupení ve výborech

S výsledkem jednání je Změna pro Liberecký kraj zatím spokojená. "Jsem rád, že se dospělo do bodu, kdy budeme jednat jen o dvojkoalici," uvedl její lídr Jan Korytář.

Křehkost budoucí koalice, která má většinu jednoho hlasu, si ale oba lídři uvědomují. "Věřím, že se nám podaří zbylých 22 zastupitelů v jednotlivých návrzích přesvědčit, aby je podporovali a aby také přicházeli s vlastními návrhy, abychom mohli najít kompromis," uvedl budoucí hejtman.

Zastoupení ve výborech, komisích a firmách kraje bude poměrové, podle výsledku voleb. "Chceme oslovit i některé strany, které se nedostaly do zastupitelstva, aby zkusily nabídnout odborníky. Dohromady získaly kolem 20 procent hlasů," zmínil Půta.

Starostové pro Liberecký kraj volby v kraji vyhráli a získali 13 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM a třetí Změna pro Liberecký kraj, obě mají po deseti mandátech. Čtvrtí sociální demokraté obsadili sedm křesel a pátá ODS pět.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy