Liberecká nemocnice staví heliport. Provoz je omezen

ČTK ČTK
17. 9. 2013 7:52
Heliport v největší krajské nemocnici přijde na 41 milionů korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: uvn.cz

Liberec - Provoz v areálu Krajské nemocnice Liberec komplikuje výstavba heliportu.

Stavbaři v pondělí zahájili montáž ocelové konstrukce. Z bezpečnostních důvodů bude proto provoz v areálu až do 6. listopadu výrazně omezen. Informovala o tom mluvčí nemocnice Barbora Silná.

Ke vstupu do areálu nemocnice doporučuje využít horní vchod z Husovy ulice anebo vstup z ulice Klášterní.

Heliport v největší krajské nemocnici přijde na 41 milionů korun. Vybudování přistávací plochy je podmínkou pro zachování statutu traumacentra.

Heliport bude stát na ocelové trojnožce nad parčíkem v dolní části areálu nemocnice. Přistávací plocha bude ve výšce pátého patra sousedního pavilonu chirurgie, s nímž bude spojovací lávkou propojena.

Vrtulníky budou moci v nemocnici přistávat celoročně i v noci, a to včetně těžkých vojenských strojů o hmotnosti 6,5 tuny.

Stavba začala v červnu a dokončena by měla být ještě letos. "V pondělí byla uzavřena cesta pod parkem u pavilonu chirurgie a postupně uzavřeme celý park," popsal omezení vedoucí oddělení investic a dotací Tomáš Martenek.

Realizaci dlouho brzdil nedostatek peněz

S postupujícími stavebními pracemi na montáži konstrukce dojde od 1. října k uzavření cesty pod parkem a křižovatky mezi starou internou, hospodářskou budovou a stravovacím provozem.

Zcela uzavřena bude i vnitřní cesta areálem k léčebně dlouhodobě nemocných v Jablonecké ulici. Podle potřeby se bude uzavírat i cesta pod pavilonem chirurgie. Vždy ale bude zajištěn přístup k urgentnímu příjmu.

O výstavbě přistávací plochy v areálu nemocnice se v Liberci diskutovalo léta, realizaci ale dlouho brzdil nedostatek peněz.

Nemocnice nechala posoudit šest variant umístění heliportu. Mimo jiné se uvažovalo například o výstavbě parkovacího domu, který by měl na střeše přistávací plochu. Další z možností byla výstavba heliportu nad stravovacím traktem.

Trojnožka se ukázala jako nejlevnější, zhruba 29 milionů korun na její výstavbu získala nemocnice z evropských fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy