Děti na škole v přírodě v Poniklé měly zažívací potíže

ČTK ČTK
13. 9. 2013 12:30
Záchranáři ošetřili 11 dětí a tři dospělé, kteří si stěžovali na úporný průjem a zvracení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ZZS Moravskoslezský kraj

Poniklá - Účastníky školy v přírodě v Poniklé na Semilsku postihly zažívací potíže.

Záchranáři ve čtvrtek večer ošetřili na místě 11 dětí a tři dospělé, kteří si stěžovali na úporný průjem a zvracení.

Na místě se ukázalo, že situace není tak dramatická, po vyšetření byly ale tři děti a jeden dospělý převezeni do nemocnice v nedaleké Jilemnici, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík. Ostatní zůstali na místě.

Záchranná služba informovala ještě večer o případu hygieniky, kteří okamžitě vyjeli na místo a šetření ještě pokračuje.

"Víme, že té akce se celkem zúčastnilo 32 dětí a pět dospělých, z toho onemocnělo 19 dětí a čtyři dospělí. Jde především o zvracení a první případ tam byl evidován už v pondělí," řekla krajská vedoucí protiepidemiologického oddělení hygieny v Liberci Jana Prattingerová.

V pátek už podle ní škola plánovaně končí a všichni odjíždějí domů.

Onemocnění podle Pratingerové neprobíhá nijak vážně, postižení se z toho poměrně rychle dostávají. "Šetření na místě děláme z toho důvodu, abychom našli zdroj onemocnění a cestu přenosu," vysvětlila hygienička.

Zatím podle Pratingerové nejsou výsledky, a tak nelze s jistotou určit, zda šlo třeba o otravu z jídla nebo virové onemocnění. Připustila ale, že průběh napovídá spíše virovému původu.

Také ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský se domnívá, že jde nejspíše o virové onemocnění. "Je to jen několik dní, co nás hygienici upozorňovali, že se objevil nový typ rotaviru a že se podobné případy mohou objevit," řekl Kalenský.

Tři děti a jeden dospělý, které v noci přivezli záchranáři z Poniklé, podle něj zatím v nemocnici zůstávají.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy