Za SPOZ na severu Čech kandidují Grégr i Felix Slováček

ČTK ČTK
16. 9. 2013 10:42
Lídrem SPOZ v Libereckém kraji je bývalý fotbalista Jan Nezmar.
Hudební skladatel a saxofonista Felix Slováček je pátým na kandidátce.
Hudební skladatel a saxofonista Felix Slováček je pátým na kandidátce. | Foto: Jiří Herman

Liberec - Na kandidátce Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) v Libereckém kraji pro předčasné parlamentní volby jsou bývalý hejtman Stanislav Eichler, hudební skladatel Felix Slováček či někdejší ministr průmyslu Miroslav Grégr.

O složení kandidátky v pondělí informoval krajský předseda strany a trojka na kandidátce Jaroslav Masopust. Lídrem SPOZ v kraji je bývalý fotbalista Jan Nezmar.

Grégr byl místopředsedou vlády a ministrem ve vládě dnešního prezidenta Miloše Zemana v letech 1998 až 2002. Dlouholetému Zemanovu sympatizantovi se připisují zásluhy za jeho návrat do politiky.

Třiaosmdesátiletý Grégr kandidátku uzavírá, je na sedmnáctém místě.

Lídra kandidátky pro Liberecký kraj SPOZ vybrala již před několika dny. Je jím Jan Nezmar, dnes sportovní ředitel FC Slovan Liberec a člen klubu fotbalových kanonýrů.

Dvojkou je bývalý hejtman kraje kraje za ČSSD z let 2008 až 2012 Stanislav Eichler, který je momentálně členem hnutí Pro sport a zdraví.

Hudební skladatel a saxofonista Felix Slováček je pátým na kandidátce. Sedmdesátiletý umělec patřil mezi podporovatele Zemana při loňské volbě prezidenta.

SPOZ kandidovala v Libereckém kraji už v roce 2010, tehdy její kandidátku vedla ředitelka základní školy ve Frýdlantu Věra Dunajčíková. Zemanovci dostali v kraji 3,91 procenta hlasů a byli úspěšnější než třeba zelení nebo KDU-ČSL.

K zisku mandátu je ale v malém Libereckém kraji třeba nejméně deseti procent hlasů. Tuto hranici chtějí zemanovci letos podle Masopusta v kraji překonat.

V parlamentních volbách 2010 v Libereckém kraji zvítězili občanští demokraté, i když jen s minimálním náskokem před TOP 09 a ČSSD. Svůj hlas jim dalo 20,47 procenta voličů.

TOP 09 získala 19,44 procenta a sociální demokraté 19,4 procenta hlasů, díky tomu všechny tři strany získaly v kraji shodně po dvou poslaneckých mandátech. Jedno křeslo získaly Věci veřejné, které skončily jako čtvrté, a jeden mandát měli i pátí komunisté.

K urnám tehdy přišlo 61,41 procenta voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy