Kampani v Liberci dominují rozpočet a územní plán

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 9. 2010 16:05
Všichni chtějí šetřit. A zároveň investovat
Foto: Jan Langer

Liberec - Tvorba územního plánu a stabilizace rozpočtu. To zaznívá před volbami do městského zastupitelstva v Liberci takřka ze všech stran.

Investovat se partaje chystají především do infrastruktury, parků nebo škol a školek.

Na půl století dopředu

"Velkým úkolem bude vznik územního plánu, což je asi hlavní náplň budoucího zastupitelstva. Měli bychom dokázat odolat všem zájmovým skupinám a po široké diskusi s obyvateli přijít s podobou města pro další desítky let," řekl současný primátor a lídr ODS Jiří Kittner.

Jako klíčovou tuto otázku vidí i Jiří Šolc (Liberec občanům), podle něj územní plán ovlivní podobu města až na 50 let.

Věnovat se mu chce i Zuzana Kocumová (Unie pro sport a zdraví): "Musí zohledňovat potřeby občanů a ochranu přírody a minimalizovat vliv soukromých zájmů a investorů," míní.

Sociální demokraté chtějí dbát především na stabilizaci městských financí. "Nutné je odstranit zbytečné výdaje, podrobit analýze stávající mandatorní výdaje s cílem ušetřit a mít tyto peníze k dispozici na nutné investice, případně rychleji splácet obrovský dluh města," řekla jednička sociálnědemokratické kandidátky Martina Rosenbergová.

Stabilizovat rozpočet a dále nezadlužovat město chtějí také komunisté nebo Věci veřejné (VV).

Právě lídr VV Petr Černý plánuje také změnit monopolní postavení Teplárny Liberec. "Nebránili bychom občanům zvolit si zdroj vytápění. Takže 200 milionů ročně, o které je teplo předražováno, zůstane v kapsách Liberečanů i v rozpočtu města," řekl ČTK.

Primátor Kittner. Pro mnohé symbol korupce
Primátor Kittner. Pro mnohé symbol korupce | Foto: Ondřej Besperát

S komunisty ne! S ODS ne!

O koaličních partnerech je podle většiny kandidátů zatím předčasné mluvit. Koalici s komunisty však vylučuje ODS, Věci veřejné a Liberec občanům.

Změna pro Liberec nechce jít do koalice s ODS. "Občanští demokraté nesou hlavní zodpovědnost za zadlužené a zabetonované město prosáklé korupcí," prohlásil lídr Změny pro Liberec Jan Korytář.

Nadcházejících komunálních voleb v Liberci se zúčastní 13 politických subjektů, o tři více než v roce 2006. V roce 2006 vyhrála v Liberci ODS, když získala téměř 29 procent hlasů, tudíž 12 mandátů.

Druhá skončila SOS pro Liberec, kterou volilo bezmála 21 procent lidí, což jí vyneslo devět křesel. Sociální demokraté skončili třetí se ziskem šesti mandátů. Už čtyři roky ale v Liberci vládnou spolu s ODS.

 

Právě se děje

Další zprávy