Vlci se vracejí do Česka. Unikátní záběry zachycují, jak si mláďata hrají na Broumovsku

ČTK ČTK
7. 9. 2016 12:33
Nejméně dvě vlčata se letos na jaře narodila na Broumovsku. Prokázaly to záběry z fotopastí. "Znovuosídlení Broumovska vlky a jejich rozmnožování potvrzuje trend návratu těchto dříve vyhubených šelem do české krajiny. V Česku se nyní prokazatelně rozmnožily dva páry vlků," uvedl ve středu Petr Kafka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
Fotopast na Broumovsku zachytila dvě vlčata. | Video:

Broumov (Náchodsko) – Fotopast na Broumovsku zachytila unikátní přírůstek. Na záběrech, které zveřejnily Agentura ochrany přírody a krajiny a Hnutí Duha, si hrají hned dvě vlčata. Narodila se letos na jaře, a počet vlků v regionu, o nichž zatím ochranáři vědí, se tak zdvojnásobil.

"Když jsme se před třemi lety dozvěděli o ojedinělém výskytu vlků, kteří přes Broumovsko pouze migrovali, nenapadlo nás, že se zde v tak krátkém období budeme setkávat s vlky pravidelně," radoval se Petr Kafka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Hnutí Duha Olomouc, které populaci vlků na Broumovsku sleduje, provedlo intenzivnější monitoring zaměřený především na sběr trusu pro analýzu DNA a potravní testy. Výsledky těchto analýz mají určit původ vlků i složení jejich potravy.

Podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha postupný návrat vlků do Česka souvisí s rozšiřujícími se populacemi vlků v Německu a západním Polsku, kde žije dohromady kolem 70 vlčích smeček.

"Záběry vlčat na Broumovsku jsou jedinečné a dokazují, že i v naší krajině šelmy mohou trvale žít, pokud jim to dovolíme. Jak ukazují zkušenosti z řady evropských zemí včetně sousedního Německa, výskyt vlků není v protikladu s chovem ovcí, ale pro snížení škod je potřeba realizovat preventivní opatření," uvedl Kutal.

Za zabité ovce vyplácí kraj odškodné

Hnutí Duha Olomouc připravuje projekt, který chovatelům ovcí v oblastech, které vlci znovu osidlují, nabídne možnost zakoupení pasteveckých strážních psů, zapůjčení elektrických ohradníků a také odborné konzultace.

Výskyt vlka na Broumovsku byl potvrzen na jaře roku 2013, kdy se podařilo najít stopu a trus. Loni na podzim výskyt vlka v této lokalitě potvrdila fotopast umístěná severně od Teplic nad Metují. Hradecký kraj letos začal chovatelům z Náchodska vyplácet peníze na náhradu škod způsobených zákonem chráněným vlkem. Na začátku srpna kraj uvedl, že zatím bylo kladně vyřízeno šest žádostí a vyplaceno asi 90 tisíc korun, k vyřízení zbývaly ještě tři žádosti ve výši 40 tisíc korun.

Podle údajů kraje vlci usmrtili přes pět desítek zvířat, především kozy a ovce. O odškodnění žádali chovatelé převážně z Adršpachu a Zdoňova, dále také z Vernéřovic nebo Stárkova. Poškození musejí nárok doložit nálezy veterinářů a potvrzením od správy CHKO Broumovsko.

Na českém území byli vlci vyhubeni koncem 19. století, znovu se začali vracet až v posledních letech. Například předloni na jaře výskyt vlků na Českolipsku potvrdily fotopasti a páru šelem, který dorazil z Lužice, se narodila mláďata.

 

Právě se děje

Další zprávy