Fotopast zachytila v Jeseníkách vlka, poprvé po deseti letech

ČTK ČTK
4. 2. 2016 13:53
V Jeseníkách se po víc jak deseti letech podařilo ochráncům zachytit pohyb vlka. Jeho záběry získali díky nastražené fotopasti. Videozáznam po mnoha letech přináší přímý důkaz o pohybu této vzácné šelmy v Jeseníkách. Stopy šelem monitorují odborníci v horách od začátku zimy, kdy rozmístili na různých místech Jeseníků a Rychlebských hor na 60 fotopastí. Nově zjištěný výskyt vlka v Jeseníkách souvisí podle přírodovědců s postupným návratem velkých šelem do české krajiny.
Fotopast zachytila v Jeseníkách vlka.
Fotopast zachytila v Jeseníkách vlka. | Foto: Hnutí Duha Olomouc

Jeseník - Ochráncům přírody se podařilo v Jeseníkách po deseti letech zachytit pomocí fotopasti výskyt vlka. Jeho záběry získali na začátku roku, odborníkům se poté podařilo zachytit jeho stopy v terénu. Videozáznam po mnoha letech přináší přímý důkaz o pohybu této vzácné šelmy v Jeseníkách.

"Informace o záznamu vlka se k nám dostala během několika hodin od jeho průchodu před fotopastí. Pochopitelně jsme toho využili a podařilo se nám přímo v terénu zkontrolovat charakteristickou stopní dráhu, změřit délku kroku i velikost samotné stopy. Všechny zaznamenané parametry odpovídaly vlkovi a podtrhly tak věrohodnost krátkého videozáznamu," upřesnil zoolog Petr Šaj ze Správy Chráněné krajinné oblasti v Jeseníkách.

Stopy šelem monitorují odborníci v horách od začátku zimy, kdy rozmístili na různých místech Jeseníků a Rychlebských hor na 60 fotopastí. Jde o součást rozsáhlého projektu monitorování šelem, který potrvá do dubna. Zapojily se do něj i desítky dobrovolníků, kteří hledají stopy zvířat přímo v terénu.

Vlk obecný se v Jeseníkách běžně lovil ještě v druhé polovině 19. století. Vyhuben byl v roce 1908, kdy je u Zábřehu datován poslední zástřel. Ojediněle se tato psovitá šelma na území Jeseníků začala vracet po druhé světové válce. Posledním doloženým důkazem o výskytu vlka v Jeseníkách je zastřelený jedinec z roku 2005 nedaleko Břidličné na Bruntálsku.

Nově zjištěný výskyt vlka v Jeseníkách souvisí podle přírodovědců s postupným návratem velkých šelem do české krajiny.

"Vlk jako vrcholový predátor může pomoci s regulací přemnožených kopytníků. Severní okraj Hrubého Jeseníku, ve kterém byl videozáznam pořízen, poskytuje velkým šelmám dostatek potravy - divoká prasata, daňky či jeleny. I když vlci dokážou jejich počty snížit, v zásadě nebrání ani rozumnému mysliveckému hospodaření," uvedl Beneš, který je koordinátorem monitoringu šelem v Jeseníkách.

Po sto letech se vlci objevují v severozápadních Čechách, říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, a vyvrací představu, že vlk není schopný existovat u lidských sídel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy