Brno - Fakultní nemocnice Hradec Králové s konečnou platností nemusí platit milion korun jako odškodnění za smrt ženy po porodu mrtvého dítěte. Ústavní soud odmítl stížnost vdovce, který se marně domáhal také omluvy.
Podle znaleckého posudku a pravomocného verdiktu nemocnice nechybovala.
Případ se odehrál v roce 2003. Nemocnice ženu přijala kvůli komplikacím zhruba v 26. týdnu těhotenství. Asi po dvaceti dnech hospitalizace spontánně porodila mrtvé dítě, poté se její stav zhoršil a přes veškerou péči o několik dní později zemřela.
Krajský soud v Hradci Králové se případem zabýval více než pět let a nakonec žalobu v roce 2012 zamítl. Verdikt potvrdil i Vrchní soud v Praze. Podle ústavní stížnosti justice rozhodla nesprávně a porušila vdovcovo právo na spravedlivý proces. Ústavní soud ale nenašel žádné závažné pochybení.
"Soudy opřely svá rozhodnutí o adekvátní důkazy, které jim umožnily zjistit skutkový stav věci v rozsahu, který je nezbytný pro jejich rozhodnutí," stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Musilem.
Nemocnice od počátku tvrdí, že lékaři postupovali správně a v souladu s přáními pacientky. Její těhotenství prý bylo rizikové. Podle vdovce ovšem ženu postihla infekce až v nemocnici, přičemž následná léčba prý nebyla adekvátní.
Případem se již dříve zabývala policie, která v říjnu 2005 obvinila z ublížení na zdraví z nedbalosti tři lékaře fakultní nemocnice. Lékaři vinu popírali.
Případ prošetřovala i znalecká ministerská komise, která postup lékařů označila za správný. Státní zastupitelství trestní stíhání lékařů později zastavilo.