Soud: Nemocnice zaplatí rodině za smrt novorozence 600 tisíc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2014 12:00
Rozsudek zatím není pravomocný. Dítě zemřelo v trutnovské nemocnici v roce 2007.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha Trutnovská nemocnice zaplatí odškodné 600 tisíc korun rodičům za smrt novorozence. Případ se stal v roce 2007, dítě zemřelo pár hodin po porodu.

O odškodném rozhodl v pátek Krajský soud v Hradci Králové. Soudy již dříve rodičům dítěte přiznaly 480 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný.

Podle soudce Jana Fifky nemocnice při porodu nepostupovala zcela správně, když nebyl zajištěný kontinuální monitoring plodu, který rodička odmítala.

"Zaměstnanci nemocnice měli pacientku informovat, že její odmítání monitoringu může mít negativní následky, měli si vyžádat takzvaný negativní revers," řekl Fifka. Podle něj bylo nutné brát ohled na to, že novorozenec byl prvorozeným dítětem rodičů.

Rizikový porod koncem pánevním se uskutečnil v květnu 2007, dítě zemřelo krátce po porodu na následky nedostatku kyslíku. "Po porodu byl úplně šedivý a modrý, hned ho odnesli a už jsme ho neviděli. Na oddělení byl chaos," řekla dříve u soudu žalobkyně.

Rodiče se pátečního líčení nezúčastnili, jejich právní zástupce Igor Piňos novinářům řekl, že je s verdiktem spokojen. "Vzhledem k tomu, že soud nám dal za pravdu prakticky ve všem, tak jsme samozřejmě spokojeni. Pouze stále trváme na tom, že ta zpráva, že rodička odmítla monitoring, se nezakládá na pravdě," řekl Piňos.

Právní zástupce nemocnice Jan Mach připustil, že byla chyba, že nebyl sepsán negativní revers, když rodička odmítala monitorování. "Lékařka nechtěla rodičku zneklidňovat a dávat jí informace o tom, co by se všechno mohlo stát, to byla ta chyba," řekl Mach, který v závěrečné řeči navrhl zamítnutí obžaloby, protože již dříve vyplacené odškodnění bylo dostatečné.

Kvůli tomuto porodu opakovaně stanul před trestním soudem senátor a lékař Pavel Trpák (ČSSD). Obžaloba mu původně vytýkala to, že nedostatečně sledoval těžký porod. Krajský soud v Hradci Králové jej zprostil obžaloby.

Předtím okresní soud Trpákovi opakovaně uložil podmíněný trest. Krajský soud nakonec dospěl k závěru, že Trpák sice nepostupoval zcela správně, ale neprokázala se příčinná souvislost mezi jeho jednáním a smrtí novorozence.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy