Jsou to lži, policie se ohradila proti zprávám na internetu o vraždě a znásilnění cizinci

Domácí Domácí
5. 1. 2016 14:49
Na sociálních sítích se objevila lživá informace o tom, že na Rychnovsku imigranti znásilnili dvě malá děvčata. Rychnovští policisté nyní šetří, kdo za zveřejněním lživé informace stojí. Šíření poplašné zprávy o imigrantech se na Facebooku neobjevilo poprvé.
Neznámý autor šířil na internetu lživé informace o znásilněních a vraždě
Neznámý autor šířil na internetu lživé informace o znásilněních a vraždě | Foto: Thinkstock

Kostelec nad Orlicí - Neznámý autor šíří na sociálních sítích informace o údajném znásilnění dvou malých děvčat cizinci ubytovanými v Pobytovém středisku v Kostelci nad Orlicí, zprávu o podříznutém muži v kontejneru a také dezinformaci týkající se přepadení místní obsluhy čerpací stanice. Případem se už začala zabývat policie.

"Kromě poslední události se nic takového rozhodně nestalo. K výtržnosti na čerpací stanici skutečně došlo a policie o této události informovala," dodává mluvčí policie Královéhradeckého kraje Ivana Ježková a pokračuje: "Policisté byli na místě události za necelé 3 minuty od oznámení, autor dezinformace ale šíří zprávu, ve které uvádí, že policisté přijeli na místo události až za 45 minut."

Rychnovští kriminalisté v současné době šetří, kdo a proč tyto lživé informace zveřejňuje a dále šíří. Za šíření poplašné zprávy autorovi hrozí až dva roky za mřížemi.

Na sociálních sítích se objevila i zpráva o tom, že rychnovští policisté vyhlašují na některé případy embargo a zakazují médiím zprávu šířit. Opak je podle nich pravdou. "Policie ČR proaktivním přístupem pravidelně veřejnost informuje o bezpečnostní situaci ve všech regionech, tedy i v Kostelci nad Orlicí," upřesnila  Ivana Ježková.

V regionu policisté zaznamenali mírný pokles výskytu trestných činů a naopak zvyšování jejich objasněnosti. Počet policistů v regionu Kostelec nad Orlicí i přesto vzroste. "Ředitelství policie Královéhradeckého kraje z preventivních důvodů, zejména s ohledem na migrační krizi a možný nárůst počtu uprchlíků, posílí počet policistů," uzavřela Ježková. Počet se zvýší ze současných dvaceti na osmadvacet policistů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy