Porod bez rodiny? Smrt dítěte je třikrát pravděpodobnější

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 6. 2015 6:28
Tvrdí to čerstvá zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistky. Vyšší riziko úmrtí či nízké porodní váhy u miminek potvrdily i průzkumy Univerzity Karlovy. A důvod? Odborníci nevědí.
Foto: Thinkstock

Praha - Otěhotnět mimo manželství se nevyplácí. Riziko, že se dítě narodí mrtvé, je totiž u svobodných žen až třikrát vyšší. Totéž platí o maminkách rozvedených. Upozorňují na to čeští lékaři.

Rodinný stav ovlivňuje také hmotnost miminka. "Matky, kterým chybí v době porodu manžel, mívají až dvakrát častěji dítě s nízkou porodní váhou," varuje Jitka Rychtaříková z Katedry demografie a geodemografie Univerzity Karlovy.

Podíl svobodných rodiček přitom narůstá. Velké procento připadá podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky i na ženy rozvedené.

Jen během loňského roku se mimo manželství narodilo přes 51 tisíc dětí - tedy téměř polovina ze všech 109 tisíc novorozenců. V předchozím roce to bylo o dvě procenta méně. Zhruba osm procent dětí trpělo nízkou porodní váhou, během prvního roku života zemřelo 263 miminek.

Zdatnější vdané ženy

Proč se ale na dětech podepisuje rodinný stav matky, odborníci netuší. "Ženy vdané či žijící s partnerem v dlouhodobém svazku mají nižší perinatální úmrtnost než ženy svobodné či rozvedené. Tuto skutečnost ale nelze jednoduše vysvětlit jen z medicínského hlediska. Ukazuje se tady vliv psychologických jevů na zdraví," říká například Petr Velebil z podolského Ústavu pro péči o matku a dítě.

"Důvodů může být celá řada, žádný ale nebude podložen důkazy," přidává také místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Svobodné matky mohou podle něj pocházet třeba z chudších poměrů, nebo se častěji stěhovat. Změny bydliště provázejí také rozvody.

"V takovém případě může dojít k zanedbání péče. Když matka nedochází na pravidelné prohlídky ke svému lékaři, může se to projevit na výsledku," přibližuje jednu z možností Dvořák.

Podle psychiatra Ivana Davida se opuštěné ženy dostávají také do stresu. Některé to pak "vyvažují" alkoholem a cigaretami, což plod v těle matky poškodí. "Rozvedení lidé jsou navíc obecně nestálí a méně dodržují pravidla," nabízí další vysvětlení David.

Sociolog Ivo Možný se zase domnívá, že ženy, které dokázaly dostat muže "do chomoutu", jsou jednoduše fyzicky i sociálně zdatnější.

Během loňského roku se v Česku rozhodlo vstoupit do manželství 45,6 tisíce dvojic, naopak rozvod zvolilo 26,8 tisíce párů. Těhotných žen lékaři napočítali 100 270, více než polovina z nich měla v době porodu nad třicet let.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy