Porod bez rodiny? Smrt dítěte je třikrát pravděpodobnější

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 6. 2015 6:28
Tvrdí to čerstvá zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistky. Vyšší riziko úmrtí či nízké porodní váhy u miminek potvrdily i průzkumy Univerzity Karlovy. A důvod? Odborníci nevědí.
Foto: Thinkstock

Praha - Otěhotnět mimo manželství se nevyplácí. Riziko, že se dítě narodí mrtvé, je totiž u svobodných žen až třikrát vyšší. Totéž platí o maminkách rozvedených. Upozorňují na to čeští lékaři.

Rodinný stav ovlivňuje také hmotnost miminka. "Matky, kterým chybí v době porodu manžel, mívají až dvakrát častěji dítě s nízkou porodní váhou," varuje Jitka Rychtaříková z Katedry demografie a geodemografie Univerzity Karlovy.

Podíl svobodných rodiček přitom narůstá. Velké procento připadá podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky i na ženy rozvedené.

Jen během loňského roku se mimo manželství narodilo přes 51 tisíc dětí - tedy téměř polovina ze všech 109 tisíc novorozenců. V předchozím roce to bylo o dvě procenta méně. Zhruba osm procent dětí trpělo nízkou porodní váhou, během prvního roku života zemřelo 263 miminek.

Zdatnější vdané ženy

Proč se ale na dětech podepisuje rodinný stav matky, odborníci netuší. "Ženy vdané či žijící s partnerem v dlouhodobém svazku mají nižší perinatální úmrtnost než ženy svobodné či rozvedené. Tuto skutečnost ale nelze jednoduše vysvětlit jen z medicínského hlediska. Ukazuje se tady vliv psychologických jevů na zdraví," říká například Petr Velebil z podolského Ústavu pro péči o matku a dítě.

"Důvodů může být celá řada, žádný ale nebude podložen důkazy," přidává také místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Svobodné matky mohou podle něj pocházet třeba z chudších poměrů, nebo se častěji stěhovat. Změny bydliště provázejí také rozvody.

"V takovém případě může dojít k zanedbání péče. Když matka nedochází na pravidelné prohlídky ke svému lékaři, může se to projevit na výsledku," přibližuje jednu z možností Dvořák.

Podle psychiatra Ivana Davida se opuštěné ženy dostávají také do stresu. Některé to pak "vyvažují" alkoholem a cigaretami, což plod v těle matky poškodí. "Rozvedení lidé jsou navíc obecně nestálí a méně dodržují pravidla," nabízí další vysvětlení David.

Sociolog Ivo Možný se zase domnívá, že ženy, které dokázaly dostat muže "do chomoutu", jsou jednoduše fyzicky i sociálně zdatnější.

Během loňského roku se v Česku rozhodlo vstoupit do manželství 45,6 tisíce dvojic, naopak rozvod zvolilo 26,8 tisíce párů. Těhotných žen lékaři napočítali 100 270, více než polovina z nich měla v době porodu nad třicet let.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Brescia podlehla Turínu, Matějů si dal vlastní gól

Fotbalisté Brescie neudrželi v 31. kole italské ligy vedení na hřišti FC Turín a prohráli 1:3. Domácí zaveleli k obratu po vlastním gólu Aleše Matějů, který odehrál celé utkání. Do zápasu zasáhl i jeho spoluhráč Jaromír Zmrhal, jenž se dostal do hry v 61. minutě.

Jakub Jankto odehrál 82. minut, porážce Sampdorie Janov 0:2 na hřišti rozjeté Atalanty Bergamo ale nezabránil. Ladislav Krejčí zůstal při porážce Boloně 1:2 se Sassuolem celý zápas na lavičce náhradníků.

Nešťastný moment prožil Matějů v 48. minutě, kdy ho za stavu 1:0 ve prospěch Brescie trefil zblízka do zad Lorenzo De Silvestri a míč se odrazil mimo dosah brankáře Jesseho Joronena. O deset minut později dokonal obrat nejlepší střelec "Býků" Andrea Belotti a pojistku přidal druhý útočník Simone Zaza.

Brescia tak nenavázala na vítězství z minulého kola proti Veroně a z předposlední příčky ztrácí na záchranu sedm bodů. Turín se posunul na 14. pozici.

Italská fotbalová liga - 31. kolo:

FC Janov - Neapol 1:2 (49. Goldaniga - 45.+1 Mertens, 66. Lozano), Fiorentina - Cagliari 0:0, AS Řím - Parma 2:1 (43. Mchitarjan, 57. Veretout - 9. Kucka z pen.), Bergamo - Sampdoria Janov 2:0 (75. Toloi, 85. Muriel), Boloňa - Sassuolo 1:2 (90.+1 Barrow - 41. Berardi, 57. Haraslín), FC Turín - Brescia 3:1 (48. vlastní Matějů, 58. Belotti, 86. Zaza - 21. Torregrossa).

Další zprávy