Porod bez rodiny? Smrt dítěte je třikrát pravděpodobnější

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
10. 6. 2015 6:28
Tvrdí to čerstvá zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistky. Vyšší riziko úmrtí či nízké porodní váhy u miminek potvrdily i průzkumy Univerzity Karlovy. A důvod? Odborníci nevědí.
Foto: Thinkstock

Praha - Otěhotnět mimo manželství se nevyplácí. Riziko, že se dítě narodí mrtvé, je totiž u svobodných žen až třikrát vyšší. Totéž platí o maminkách rozvedených. Upozorňují na to čeští lékaři.

Rodinný stav ovlivňuje také hmotnost miminka. "Matky, kterým chybí v době porodu manžel, mívají až dvakrát častěji dítě s nízkou porodní váhou," varuje Jitka Rychtaříková z Katedry demografie a geodemografie Univerzity Karlovy.

Podíl svobodných rodiček přitom narůstá. Velké procento připadá podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky i na ženy rozvedené.

Jen během loňského roku se mimo manželství narodilo přes 51 tisíc dětí - tedy téměř polovina ze všech 109 tisíc novorozenců. V předchozím roce to bylo o dvě procenta méně. Zhruba osm procent dětí trpělo nízkou porodní váhou, během prvního roku života zemřelo 263 miminek.

Zdatnější vdané ženy

Proč se ale na dětech podepisuje rodinný stav matky, odborníci netuší. "Ženy vdané či žijící s partnerem v dlouhodobém svazku mají nižší perinatální úmrtnost než ženy svobodné či rozvedené. Tuto skutečnost ale nelze jednoduše vysvětlit jen z medicínského hlediska. Ukazuje se tady vliv psychologických jevů na zdraví," říká například Petr Velebil z podolského Ústavu pro péči o matku a dítě.

"Důvodů může být celá řada, žádný ale nebude podložen důkazy," přidává také místopředseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák.

Svobodné matky mohou podle něj pocházet třeba z chudších poměrů, nebo se častěji stěhovat. Změny bydliště provázejí také rozvody.

"V takovém případě může dojít k zanedbání péče. Když matka nedochází na pravidelné prohlídky ke svému lékaři, může se to projevit na výsledku," přibližuje jednu z možností Dvořák.

Podle psychiatra Ivana Davida se opuštěné ženy dostávají také do stresu. Některé to pak "vyvažují" alkoholem a cigaretami, což plod v těle matky poškodí. "Rozvedení lidé jsou navíc obecně nestálí a méně dodržují pravidla," nabízí další vysvětlení David.

Sociolog Ivo Možný se zase domnívá, že ženy, které dokázaly dostat muže "do chomoutu", jsou jednoduše fyzicky i sociálně zdatnější.

Během loňského roku se v Česku rozhodlo vstoupit do manželství 45,6 tisíce dvojic, naopak rozvod zvolilo 26,8 tisíce párů. Těhotných žen lékaři napočítali 100 270, více než polovina z nich měla v době porodu nad třicet let.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy