Potvrzeno. Za koncert Mig 21 zaplatí Luční bouda pokutu

ČTK ČTK
3. 12. 2012 10:16
Majitelé uspořádali veřejný koncert Mig 21, aniž získali souhlas Správy KRNAP
Nejvyšší správní soud potvrdil majitelům hotelu Luční bouda v Krkonoších pokutu 100.000 korun.
Nejvyšší správní soud potvrdil majitelům hotelu Luční bouda v Krkonoších pokutu 100.000 korun. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil majitelům hotelu Luční bouda v Krkonoších pokutu 100.000 korun.

V roce 2006 uspořádali v sále hotelu veřejný koncert skupiny Mig 21, aniž získali potřebný souhlas Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Podle soudců provozovatelé Luční boudy prokazatelně chybovali.

Majitelem Luční boudy je společnost AEZZ. V kasační stížnosti tvrdila, že v souvislosti s koncertem neutrpěla příroda žádnou újmu. Navíc prý nešlo o veřejnou akci, ale soukromý koncert při oslavě narozenin.

Dále firma poukazovala na to, že veřejné a kulturní akce se na Luční boudě konají už téměř 100 let.

Soudci ale rozhodnutí o pokutě potvrdili. "Nejvyšší správní soud má ze spisového materiálu za prokázané, že v daném případě se jednalo o hromadnou veřejnou akci, k níž stěžovatelka neobdržela žádný souhlas," stojí v rozsudku senátu s předsedou Radanem Malíkem.

NSS připomněl například to, že pořadatelé před koncertem vylepili plakáty, informovali o něm na internetu i v televizi, konkrétně na hudební kanálu Óčko, což svědčí spíše pro veřejnou akci, než pro soukromou oslavu.

Luční bouda, která stojí v nadmořské výšce 1410 metrů, je nejstarší v hřebenové části Krkonoš.

Po privatizaci několikrát změnila majitele a chátrala. Pro turisty je znovu otevřená od roku 2004, nyní nabízí v rekonstruovaných pokojích přes 150 lůžek, v provozu je také restaurace, pekárna a minipivovar.

V hotelu se v současnosti oficiálně konají koncerty a další kulturní akce. Umožnil to nový právní názor ministerstva životního prostředí k problematice návštěvních řádů, kvůli kterému KRNAP akceptuje Luční boudu jako místo vyhrazené k pořádání koncertů. Například 21. prosince vystoupí v sále Luční boudy skupina Čechomor, 18. ledna pak do hor přijede Olympic.

 

Právě se děje

Další zprávy