Rabas chce do zoo ve Dvoře Králové vrátit chov goril

Pavel Baroch
29. 11. 2012 11:28
Nový ředitel dvorské zoologické zahrady to řekl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz
Přemysl Rabas, poslanec strany zelených
Přemysl Rabas, poslanec strany zelených | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ředitel zoo ve Dvoře Králové nad Labem Přemysl Rabas by chtěl do zahrady vrátit chov goril, které v Česku patří mezi nejpopulárnější chovaná zvířata.

Rabas to uvedl v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz. "Určitě máme velký zájem obnovit nebo vytvořit v zoologické zahradě chovnou skupinu goril. Bude to jedna z priorit pro příští období," řekl Rabas.

Ve Dvoře Králové je teď pouze starý gorilý samec Tadeo. Ale samice Kamba, která v pražské zoo čeká zkraje příštího roku mládě, je zapůjčená právě z Dvora Králové.

"Obnova chovné skupiny goril ale určitě není otázkou měsíců," poznamenal Rabas, který by chtěl v královédvorské zoo obnovit i tradiční okruhy pro pěší. A rád by znovu navázal spolupráci s Evropskou asociací zoologických zahrad.

Exposlanec a bývalý ředitel chomutovského zooparku oficiálně nastoupí do funkce 1. prosince, kde vystřídá dlouholetou ředitelku zoo Danu Holečkovou, která skončila v říjnu.

Mnozí jí dávali za vinu, že byla dvorská zoo nedávno vyloučena z řad Světové asociace zoologických zahrad (WAZA), které se nelíbilo údajné porušení etického chování při převozech zvířat.

Rozporuplné reakce vyvolala i akce poslat čtyři nosorožce severní bílé ze ZOO Dvůr Králové do Keni a tam se je pokusit rozmnožit. Na světě už totiž žije jen posledních několik kusů těchto zvířat a pokusy o jejich rozmnožení v zajetí vyšly na prázdno.

Rabas by podle svých slov rád navázal na to dobré, co v královédvorské zoo udělali jeho předchůdci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy