Policie na Hip Hop Kempu řešila 170 případů. Neadekvátní represe, tvrdí pořadatel

ČTK ČTK
18. 8. 2019 15:45
Policie v souvislosti s hudebním festivalem Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové musela řešit 170 případů s drogami. Nejčastěji policisté zajistili marihuanu, dále pervitin, extázi, LSD, amfetamin i nové syntetické drogy. Letošní 18. ročník festivalu trval od čtvrtka do nedělního rána a účastnilo se ho devět tisíc lidí, což je téměř polovina loňského čísla.
Foto: ČTK

Pořadatelé tvrdí, že pokles návštěvnosti způsobily nepřiměřené policejní kontroly účastníků festivalu. Strážci zákona to odmítli, drogovou kriminalitu na festivalu podle ní nelze přehlížet.

Z celkem 170 případů s drogami byla většina vyhodnocena jako přestupky, někteří lidé ale skončili i na stanici. "Zadrženo bylo 12 osob. Do policejní cely bylo umístěno sedm lidí. Posílený výkon služby policistů, strážníků i celníků vedl k tomu, že se nám ve velké míře podařilo zajistit drogy ještě dříve, než byly na festival provezeny nebo doneseny," řekla mluvčí krajské policie Ivana Ježková. Policie odhalila i opilého řidiče a řešila 44 přestupků v dopravě a 25 přestupků v souvislosti s pobytem cizinců.

Policisté od úterý do neděle zkontrolovali asi čtvrtinu účastníků festivalu a zhruba 1000 vozidel. Celková výše pokut se vyšplhala na téměř půl milionu korun, kauce byly ještě o něco vyšší. Bilance je podle mluvčí zatím předběžná. Výrazně měnit by se však už neměla, protože ve festivalparku po poledni zůstávalo málo lidí a postupně se rozjížděli domů.

"Podařilo se nám zajistit bezpečnost jak účastníků festivalu, tak ostatních občanů," konstatoval ředitel krajské policie David Fulka. Za alarmující označil počet zadržených řidičů pod vlivem drog v situaci, kdy návštěvníci festivalu byli o policejních kontrolách předem informováni.

Práci na speciálně vybudovaných stanovištích na příjezdových cestách k letišti policisté a celníci ukončili v pátek odpoledne, když už byla naprostá většina návštěvníků ve festivalparku. Následně se zaměřili na řidiče, kteří z letiště odjížděli. Dohlíželi i na centrum města, restaurace, nákupní centra a nádraží.

Od čtvrtka pomáhalo českým policistům i deset policistů z Polska. Celníci při kontrolách používali mobilní laboratoř pro zjištění a analýzu drog. Policie a celníci nasadili psy cvičené k vyhledávání drog. Nejčastěji policisté zajistili marihuanu, dále pervitin, extázi, LSD, amfetamin i nové syntetické drogy včetně anabolik s hormonálními účinky.

Pořadatel festivalu Radek Maliník ve čtvrtek řekl, že rozsáhlé kontroly zaměřené na drogy jsou neadekvátní a fanoušky od návštěvy festivalu odrazují. "Z festivalu, který byl fenoménem, padáme na dno. Důvodem je neadekvátní represe policie," řekl Maliník.

Policie odmítla, že její postup je nepřiměřený a snižuje návštěvnost. Podle Ježkové chce policie zajistit návštěvníkům festivalu bezpečí a dodržování zákona. "Pořadatelé v minulosti dopustili, že se festival stal svátkem drog, které se na něm pod jakoby legalitou užívaly," řekla.

Hip Hop Kemp byl dosud považován za největší hiphopovou přehlídku ve střední a východní Evropě. Letos se na na něm představilo asi 300 interpretů, loni bylo vystupujících kolem 500.

Podívejte se také na video: Nepotřebuji svou hudbu dostat do každého rádia, dnes už se netancuje, ale skáče, říká Nobodylisten

Hudební trend je směsice hip-hopu, rapu a elektra. Pro mladé jsem vzorem a snažím se tak žít, říká DJ a producent NobodyListen. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy