Hradec Králové - Policie v minulých dnech na východě Čech zatkla čtyřčlenný polský gang, který v Česku od roku 2009 údajně vyloupil 859 rodinných domků a napáchal škodu přes 35 milionů korun.
Domky Poláci podle policie vykrádali v noci, když lidé spali. Do domů se dostávali po odvrtání zámků oken a balkonových dveří. Z objektů brali hlavně peníze, zlato a šperky.
V případě prokázání viny hrozí zadrženým ve věku 19 až 37 let až osm let vězení. Soud na všechny uvalil vazbu, řekli policisté.
První krádež z dlouhé série policie zaznamenala v dubnu 2009 na Trutnovsku. Postupně gang začal loupit i v dalších okresech a krajích České republiky.
Nejvíce vloupání policie eviduje v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, a to 196 a 123. Poslední krádež policie eviduje z letošního 12. července.
"Pachatelé se chovali velmi profesionálně. Dodržovali postupy a zásady, chodili maskovaní, používali přístroje pro noční vidění," uvedl kriminalista.
K vloupání si podle něj vybírali lokality s novými rodinnými domky, k nimž byl dobrý přístup a mohli je snadno pozorovat. K domům chodili pěšky a budovali si i ústupové cesty, například vysazovali branky plotů či ploty předem prostříhali.
Podezřelé zadržela zásahová jednotka v úterý na hraničním přechodu do Polska v Dolní Lipce na Orlickoústecku a v kempu Rozkoš na Náchodsku.
Celkem policisté při akci zatkli osm mužů, z nichž čtyři později propustili. Proti zbylé čtveřici policejní komisař zahájil trestní stíhání pro krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.
Zadržení se k věci odmítají vyjadřovat, uvedl vyšetřovatel.
Za lupem gang vyjížděl z Polska
Fyzicky žádného z okrádaných obyvatel domků podle policistů nenapadli. "Ke kontaktu docházelo minimálně. Většinou (okradení) viděli zloděje již na odchodu," uvedl kriminalista.
Pátrání podle něj bylo složité i proto, že lupiči brali těžko identifikovatelné věci. V rukách lupičů však skončilo i několik fotoaparátů a střelných zbraní.
Žádné ukradené věci policie u zadržených nenašla. Zajistila u nich však nástroje a oblečení používané k vloupání. Policie zajistila i auta podezřelých.
Za lupem gang podle policie vyjížděl z Polska. K dopadení gangu podle kriminalistů pomohlo stanovení jednotného postupu při vyšetřování těchto typů vloupání a expertízy zajištěných stop.
Podle šéfa hradecké krajské kriminálky Jiřího Karáska se bude policie zabývat i otázkou, zda gang nepůsobil v jiných zemích. Policisté na případu hodlají spolupracovat i se svými polskými kolegy.