Vladimír Dryml a zdravotnictví
K hrozbě odchodu lékařů:
"Jsem zděšen z přístupu jak ministra zdravotnictví, tak především vlády jako celku k tomu, jak přistupují k problému, že nám chce odejít celá jedna generace lékařů do ciziny. Vyjádření, že je to vládě jedno a že s tím nic dělat nechce, je stejné, jako kdyby vláda řekla, že kašle na zdraví lidí."
K ministru Leoši Hegerovi:
"Práci samotného ministra Leoše Hegera zatím nemohu hodnotit, byť se s ním na rozdíl od pana Julínka dá hovořit. A je otázkou, zda na zdravotnictví už za pana docenta Hegera nemíří nějaký druhý Julínek."
Hradec Králové - Východočeský David Rath. Tak o senátorovi za Hradecko Vladimíru Drymlovi (ČSSD) s nadsázkou mluví někteří jeho straničtí kolegové.
Dryml, profesí lékař a někdejší náměstek na ministerstvu zdravotnictví, se už mnohokrát dostal do konfliktu s vedením své strany na krajské i republikové úrovni. Pro vyostřená tvrzení nejde daleko, ale odpovídá věcně a konkrétně.
Se svým razantním stylem chce v březnu příštího roku uspět v boji o předsednický post ČSSD.
Aktuálně.cz: V Hradci Králové ČSSD poprvé v historii vyhrála komunální volby, ale dlouho to vypadalo, že nebude mít s kým sestavit koalici. Považujete takový výsledek za úspěch?
Jde spíše o "utrpěné" vítězství, a to díky roztříštěné pravici. Výsledky kopírují zisk strany v parlamentních volbách, včetně malého koaličního potenciálu. Pro krajské vedení strany je to v krátké době už druhá žlutá karta. Vzhledem k tomu, že na primátorku kandidovala Hana Orgoníková, která vedla i kandidátku do voleb sněmovních, ve kterých naše strana prohrála, pak je více než zřejmé, že ČSSD má v Královéhradeckém kraji problém. Pokud má sílu jej řešit a chce opět přesvědčivě zvítězit jako při krajských volbách v roce 2008, musí nutně dojít k personální výměně ve vedení krajské ČSSD.
A.cz: Jak byste situaci řešil vy?
Za dva roky budou krajské volby, a pokud si lidé v ČSSD budou současné výsledky analyzovat jako vítězství, pak se chovají stejně, jako alkoholik, který je stále v pohodě, než se probudí na záchytce. Je nutné jednat se všemi a zvyšovat potenciál strany. Pokud z ní uděláme terárium pro politické dinosaury, bude obhajoba mandátu ČSSD v krajských volbách složitá, ne-li vyloučená.
A.cz: Už dříve jste se netajil neshodami s Hanou Orgoníkovou. Změnily na tom něco nedávné volby?
Opakuji, Hana Orgoníková vedla kandidátku pro volby do Poslanecké sněmovny a ČSSD s 19 procenty prohrála. Podobný zisk měla i v komunálkách, kdy byla Orgoníková také lídrem. To jsou fakta. Odpovědní politici, kterým jde o úspěch celku, ne o udržení své židle, ví, co mají v těchto situacích dělat. Lidé z hradecké ČSSD nemusí souhlasit s Drymlem, ale nesmí zavírat oči před realitou. Navíc různé okolnosti kolem přítelkyně dříve nebo později stejně vyjdou na povrch i s jejími vazbami. Ne já, ale ona se musí bát pravdy a budoucnosti.
A.cz: Sociální demokraté nyní slaví vítězství v senátních volbách, ale vy jste se k všeobecnému vnitrostranickému veselí příliš nepřipojoval...
V Lidovém domě by místo oslav, bouchání šampaňského a vedení neužitečných řečí, že to jde i bez Paroubka, měli analyzovat, proč se do Senátu nedostali lidé jako Špidla, Mládek či Vyvadil. V roce 2008 získala ČSSD 23 senátorů z 27 možných, ve dvou obvodech navíc obhajovala, zatímco letos nikde. Do druhého kole tehdy postupovalo 25 kandidátů ČSSD a zisk byl 22 mandátů, kdy ČSSD nezvítězila pouze v pražských obvodech.
A.cz: Mluvíte o politické odpovědnosti, takže květnový odchod Jiřího Paroubka z čela strany vnímáte jako správný krok?
To rozhodnutí mne vzalo dech. Bylo chlapské a státnické, bohužel v ostrém protikladu s jednáním zbytku vedení ČSSD, které mělo stejnou, ne-li větší zodpovědnost.
A.cz: Nynější vedení se chová, jakoby pro ně byl Paroubek spíše nechtěným "bubákem".
Někdy je pro mne velmi smutné dívat se, jak si lidé, kteří se v minulosti předháněli, kdo z nich Paroubkovi dříve podrží deštník, snaží stavět svoji další budoucnost v ČSSD na faktu, jak silně si do něho kopnou. Předhánějí se, kdo z nich si najde pro sebe lepší výmluvu, že to nebyl on, kdo kýval a předháněl se v rektálním alpinismu. Pro mne jsou to zbabělci a typičtí političtí dinosauři. Moje vztahy s Jiřím Paroubkem nebyly ideální, a přesto do něho nekopu.
A.cz: Hodláte na volebním sjezdu strany usilovat o předsednický post?
Ano. Strana nemá zatím příliš na výběr. Sobotka i Hašek neznají nic jiného než politiku. Oba jsou velmi mladí a ani jeden mne nepřesvědčil, že je dobrý manažer. Sobotka nedokázal přesvědčivě vysvětlit nákup bytu za zhruba sedm milionů, stejně jako jeden z bývalých předsedů ČSSD. Hašek zase patřil mezi hlavní odpůrce podzimních sněmovních voleb v roce 2009, kdy ještě neexistovaly VV a TOP 09 byla v plenkách.
A.cz: Další soupeře neočekáváte?
Možná se na Moravě mluví také o Romanovi Onderkovi, který je černým koněm vzadu a trumfem konspirátora a "Dalíka" v ČSSD, pana Tvrdíka. Místopředsedou strany se stal navíc díky lobbingu Tvrdíka, který je největším viníkem volebního výsledku v květnových sněmovních volbách. Takže žádná změna, na kterou čeká veřejnost i řadový člen ČSSD.
A.cz: Jaká by podle vás měla být politika ČSSD?
Tvrdá a především věcně opoziční, zosobněná silným a pracovitým lídrem s kvalitním týmem lidí se životními zkušenostmi, ne tradičních "kývalů". To je jasná cesta, která přivedla ČSSD k úspěchu v roce 2008. Musí dojít ke změnám i na krajích. ČSSD se musí vrátit k roku 2008, kdy rozuměla problémům občanů, nabízela srozumitelná řešení a dokázala přesvědčit i řadu lidí, kteří ji dříve nevolili. Musí se změnit politika většiny regionů, dát více na doporučení odborných komisí ČSSD a zavést osobní odpovědnost spolu s tvrdým potíráním korupce, především na krajích a ve městech.