Chtějí být předsedou ČSSD. Co říkají náboru za drogy?

Martina Machová Martina Machová
11. 9. 2010 17:00
Sociální demokracie (ne)řeší skandál s náborem nových straníků za drogy
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek před tiskovou konferencí.
Bohuslav Sobotka a Michal Hašek před tiskovou konferencí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka a horký kandidát na legitimního šéfa strany nechává vyřešení aféry s marihuanou za vstup do ČSSD na policii.

Sám věří, že vše vyřeší právě probíhající přeregistrace tamní členské základny, která má vyhnat účelově nabrané straníky z ČSSD, a následná změna stanov chystaná na březnový sjezd.

Po lidech, kteří mají hromadné nábory organizovat, prý pátrat nebude. Strana prý nemá prostředky, jak organizátory účelových náborů odhalit.

"V sociální demokracii jsme tím razantním zásahem proti možným černým duším vytvořili atmosféru, že už si to nikdo nedovolí," míní.

"A pokud bychom kdekoli zaznamenali jakékoli nové nárůsty, tak se jimi budeme zabývat, a bude tam opět přeregistrace," dodává.

Obdobně reagoval i další kandidát na předsedu strany, ústecký poslanec Jaroslav Foldyna. I on rezignoval na hledání hlavních viníků.

Nejsme policie

"Je jednoduché říci, že by se měli najít, ale bylo by to ode mne laciné. Nejsem kriminální služba, abych se tím zabýval. Musíme řešit příčinu a tomu pomůže změna stanov," tvrdí.

Podle současných pravidel vyhrává v ČSSD ten, kdo disponuje nejvíce členy. Foldyna, stejně jako ostatní kandidáti na stranického předsedu, chce prosadit, aby se napříště do síly hlasu promítly například i volební úspěchy.

Jeho mateřská organizace v Děčíně přitom patří mezi ty, kde se náboráři rovněž pokusili o změnu poměru sil. Když se mělo hlasovat o kandidátce pro komunální volby v Děčíně, nebyla jeho organizace usnášeníschopná.

Razantnější reakce ovšem přichází od dalších kandidátů na předsedu.

Jihomoravský hejtman a předseda asociace krajů prohlásil, že zveřejněnou nahrávkou je zhnusen.

"Kdokoliv by takto postupoval, nemá podle mne v politice a už vůbec ne v ČSSD co dělat," uvedl Michal Hašek.

Na rozdíl od kolegů slibuje boj i takzvaným velrybářům s nulovou tolerancí podle pravidla "padni komu padni".

Velrybáři ven ze strany

"Každému, kdo by chtěl v ČSSD získávat nové členy velrybářskými metodami namísto akceptace našeho programu a práce pro lidi, jasně říkám, že v ČSSD není a nebude pro takové metody a ty, kteří je používají, žádné místo," vzkázal.

Kritika přístupu současného vedení pak silně zaznívá z hradeckého kraje. I zdejší senátor Vladimír Dryml se přihlásil o post předsedy nejsilnější strany. Podle něj Lidový dům nereagoval na zveřejněné informace s dostatečnou razancí.

Dryml: Řešit okamžitě

"Mělo by se okamžitě vyšetřovat, jestli je to pravda a to jak z hlediska policie, tak měla nastat vnitrostranická kontrola, jestli to je nebo není pravda a to okamžitě," řekl deníku Aktuálně.cz.

"Je třeba nejdříve zjistit, jaká je skutečná pravda a pokud se opravdu zjistí, že došlo k tomu, co jsme si přečetli v mediích tak je potřeba velmi tvrdě a především rychle zasáhnout a bohužel to zatím nevidím, že by ta ráznost a rychlost především tady byla," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy