Zase ta KV Arena. Koalici ve Varech hrozí rozpad

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 6. 2011 5:03
Na vině je spor mezi primátorem Petrem Kulhánkem a jeho náměstkem Jiřím Kotkem

Karlovy Vary - V Karlových Varech ohrožuje spor mezi primátorem Petrem Kulhánkem (KOA) a jeho náměstkem Jiřím Kotkem (Alternativa) existenci vládnoucí městské koalice K20.

Jak v pondělí uvedla Česká televize, KOA pohrozila odchodem z koalice v případě, že nebude Kotek odvolán z funkce náměstka. Jako důvod uvádí špatnou komunikaci mezi ním a ostatními partnery. Kotkovo odvolání by se mohlo objevit na programu úterního jednání zastupitelstva.

Kromě KOA tvoří koalici K20 ještě Alternativa, TOP 09 a hnutí O co jim jde?! a v osmatřicetičlenném zastupitelstvu má momentálně těsnou většinu 20 mandátů. Kvůli problémům v koalici se sešla opakovaně smírčí řízení.

Zase ta KV Arena...

Kotek a Kulhánek se naposledy dostali do konfliktu pro žalobu na firmy, které stavěly KV Arenu. Kotek na ně podal žalobu s tím, že město chce, aby si halu za 1,1 miliardy převzaly nazpátky. Kulhánek, který o Kotkově kroku nevěděl, nařídil stažení žaloby.

Kotek uvedl, že i přes písemný návrh KOA na odchod z koalice se o její další budoucnosti stále jedná a není definitivně rozhodnuto, jak se bude situace vyvíjet. Zda se někdo na úterním zastupitelstvu pokusí o jeho odvolání, neví.

"Podle mého soudu není důvod, proč mě odvolávat. Nedělal jsem nic jiného, než že jsem si plnil to, co bylo v mé přímé kompetenci a to, co vyplývalo z našeho volebního programu," poznamenal Kotek.

Kalrovarský deník cituje Jiřího Součka z Alternativy, který se domnívá, že Kulhánkova KOA podlehla tlaku ODS a podnikatelské lobby a snaží se pod záminkou dostat Alternativu z koalice.

Kdo je Jiří Kotek? Bouřlivák a rebel

Koaliční projekt ve Varech se přitom zdál být nadějný. Karlovarskou občanskou iniciativu (KOA), ALTERNATIVU i O co jim jde?! spojoval bouřlivý nesouhlas s poměry na radnici před loňskými komunálními volbami.

Nyní se zdá, že bouřlivost a důslednost Jiřího Kotka je "příliš" i na jeho koaliční partnery. Kotek se nicméně brání tím, že pouze dodržuje program ALTERNATIVY.

Jiří Kotek má rebelství v krvi. V jeho živtopisu se lze dočíst, že v letech 1988-89 byl učastníkem pražských demonstrací, v listopadu 1989 iniciátorem aktivit Občanského fóra na Karlovarsku.  Až do roku 1996 působil v zastupitelstvu města, poté byl postupně obviněn ze šesti trestných činů, podle něj "vykonstruovaných". Po závěrečném soudu v roce 2001, jenž ho očistil, vystupuje opět veřejně.

V roce 2006 se opět vrací do zastupitelstva Karlových Varů, v roce 2008 spoluzakláudá ALTERNATIVU,  stává se jejím manažerem a proniká s ní do zastupitelstva Karlovarského kraje.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy