Karlovy Vary stáhly žalobu, musí se prý lépe připravit

ČTK ČTK
9. 6. 2011 14:03
Žalobu podal primátorův náměstek, aniž to předem oznámil městské radě

Karlovy Vary - Město Karlovy Vary se nebude soudit s firmami Syner, Baustav a Metrostav, které postavily za přibližně 1,1 miliardy korun KV Arenu.

Žalobu podal primátorův náměstek Jiří Kotek (Alternativa), aniž to předem oznámil městské radě. Primátor Petr Kulhánek (KOA) oznámil, že už pověřil advokátní kancelář stažením žaloby.

Nevyloučil ale možnost, že město podá v budoucnu žalobu znovu, až bude po procesní a formulační stránce bezchybně zpracovaná.

Za nestandardní výběr potrestal radnici antimonopolní úřad

V žalobě šlo o určení vlastníka haly. Pokud by soud rozhodl, že KV Arena nepatří městu, ale stavebním firmám, tak by měly Karlovým Varům vrátit investovanou miliardu.

Společnosti vybralo město ve známé "losovačce", za níž už potrestal antimonopolní úřad radnici půlmilionovou pokutou za nestandardní výběr.

Kotek svůj postup obhajoval s tím, že bylo jeho povinností ukázat na to, že bylo dění kolem stavby KV Areny nezákonné. Podle něho je stažení žaloby špatný krok.

Žaloba byla podaná 23. května, což byl podle Kotka poslední termín, kdy bylo možné rozporovat první z faktur na devět milionů korun, kterou Karlovy Vary zaplatily za stavbu haly. Kdyby nebyla žaloba podaná, o těchto devět milionů by mohlo město přijít, podotkl náměstek. Stažení žaloby podle něho znamená ztrátu z této fakturace.

"Veškeré kroky spojené s podáním žaloby jsem učinil po právu ve své přidělené kompetenci, v rámci resortů, za které nesu odpovědnost před veřejností," dodal Kotek.

Náměstkův postup byl neprofesionální

Stažení žaloby podle Kulhánka předcházela debata s Kotkem na toto téma, ale náměstek trval na svém postoji. Primátor poznamenal, že se poté dotázal všech radních na jejich názor, jestli žalobu stáhnout, či nikoliv.

"Většina radních se pak vyslovila pro stažení žaloby s tím, že nejde o problém s její věcnou podstatou, ale s řadou nevyjasněných otázek týkajících se procesní stránky věci a ekonomických dopadů na město. Poté jsem předal právníkům žádost, aby žalobu stáhli," konstatoval Kulhánek.

Radní Josef Malý (TOP 09) uvedl, že Kotkův postup byl neprofesionální a městu mohl spíše uškodit. "O žalobě jsme se dozvěděli před několika dny. Na stůl jsme dostali zpracované podklady, co by to mohlo znamenat, uvidíme až na radě v úterý," řekl.

Podle něj radní v zásadě proti případné žalobě nejsou, ovšem všechno by muselo být lépe připravené. S Kotkovým postupem prý nemohl nikdo z radních souhlasit. Malý podotkl, že město by na sporu mohlo výrazně prodělat i kvůli povinnosti vrátit dotace na stavbu.

Právě na tato rizika upozornilo i místní sdružení ODS v Karlových Varech, které kvůli žalobě podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle něho mohla být zneužita pravomoc úřední osoby a porušena povinnost při správě cizího majetku.

Město se chová jako vlastník KV Areny

Jak z trestního oznámení vyplývá, žaloba v případě neúspěchu města v soudním řízení připraví Karlovy Vary o osm milionů korun za náklady právního zastoupení.

Radnice dále podle ODS údajně v případě neúspěchu žaloby zbytečně vynaloží na úhradu soudního poplatku jeden milion korun. Na stavbu KV Areny dostalo město dotaci 156 milionů korun, kterou by muselo vrátit včetně úhrady penále. Finanční úřad může radnici uložit vrácení i zpětného odvodu DPH ze stavby přes 184 milionů korun.

Podle ODS se město chová jako vlastník KV Areny. Stavbu zkolaudovalo, převzalo od žalovaných stavebních firem, užívá ji, pronajímá, vybavilo ji, jedná o odkoupení okolních pozemků za 12 milionů korun a začalo stavbu bazénu asi za 300 milionů Kč.

Bazén bude technologicky propojen s halou, jejíhož vlastnictví se nyní podanou žalobou zříká. "Bez tohoto propojení ale nemůže bazén samostatně fungovat," dodal předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy