Karlovy Vary stáhly žalobu, musí se prý lépe připravit

ČTK ČTK
9. 6. 2011 14:03
Žalobu podal primátorův náměstek, aniž to předem oznámil městské radě

Karlovy Vary - Město Karlovy Vary se nebude soudit s firmami Syner, Baustav a Metrostav, které postavily za přibližně 1,1 miliardy korun KV Arenu.

Žalobu podal primátorův náměstek Jiří Kotek (Alternativa), aniž to předem oznámil městské radě. Primátor Petr Kulhánek (KOA) oznámil, že už pověřil advokátní kancelář stažením žaloby.

Nevyloučil ale možnost, že město podá v budoucnu žalobu znovu, až bude po procesní a formulační stránce bezchybně zpracovaná.

Za nestandardní výběr potrestal radnici antimonopolní úřad

V žalobě šlo o určení vlastníka haly. Pokud by soud rozhodl, že KV Arena nepatří městu, ale stavebním firmám, tak by měly Karlovým Varům vrátit investovanou miliardu.

Společnosti vybralo město ve známé "losovačce", za níž už potrestal antimonopolní úřad radnici půlmilionovou pokutou za nestandardní výběr.

Kotek svůj postup obhajoval s tím, že bylo jeho povinností ukázat na to, že bylo dění kolem stavby KV Areny nezákonné. Podle něho je stažení žaloby špatný krok.

Žaloba byla podaná 23. května, což byl podle Kotka poslední termín, kdy bylo možné rozporovat první z faktur na devět milionů korun, kterou Karlovy Vary zaplatily za stavbu haly. Kdyby nebyla žaloba podaná, o těchto devět milionů by mohlo město přijít, podotkl náměstek. Stažení žaloby podle něho znamená ztrátu z této fakturace.

"Veškeré kroky spojené s podáním žaloby jsem učinil po právu ve své přidělené kompetenci, v rámci resortů, za které nesu odpovědnost před veřejností," dodal Kotek.

Náměstkův postup byl neprofesionální

Stažení žaloby podle Kulhánka předcházela debata s Kotkem na toto téma, ale náměstek trval na svém postoji. Primátor poznamenal, že se poté dotázal všech radních na jejich názor, jestli žalobu stáhnout, či nikoliv.

"Většina radních se pak vyslovila pro stažení žaloby s tím, že nejde o problém s její věcnou podstatou, ale s řadou nevyjasněných otázek týkajících se procesní stránky věci a ekonomických dopadů na město. Poté jsem předal právníkům žádost, aby žalobu stáhli," konstatoval Kulhánek.

Radní Josef Malý (TOP 09) uvedl, že Kotkův postup byl neprofesionální a městu mohl spíše uškodit. "O žalobě jsme se dozvěděli před několika dny. Na stůl jsme dostali zpracované podklady, co by to mohlo znamenat, uvidíme až na radě v úterý," řekl.

Podle něj radní v zásadě proti případné žalobě nejsou, ovšem všechno by muselo být lépe připravené. S Kotkovým postupem prý nemohl nikdo z radních souhlasit. Malý podotkl, že město by na sporu mohlo výrazně prodělat i kvůli povinnosti vrátit dotace na stavbu.

Právě na tato rizika upozornilo i místní sdružení ODS v Karlových Varech, které kvůli žalobě podalo trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle něho mohla být zneužita pravomoc úřední osoby a porušena povinnost při správě cizího majetku.

Město se chová jako vlastník KV Areny

Jak z trestního oznámení vyplývá, žaloba v případě neúspěchu města v soudním řízení připraví Karlovy Vary o osm milionů korun za náklady právního zastoupení.

Radnice dále podle ODS údajně v případě neúspěchu žaloby zbytečně vynaloží na úhradu soudního poplatku jeden milion korun. Na stavbu KV Areny dostalo město dotaci 156 milionů korun, kterou by muselo vrátit včetně úhrady penále. Finanční úřad může radnici uložit vrácení i zpětného odvodu DPH ze stavby přes 184 milionů korun.

Podle ODS se město chová jako vlastník KV Areny. Stavbu zkolaudovalo, převzalo od žalovaných stavebních firem, užívá ji, pronajímá, vybavilo ji, jedná o odkoupení okolních pozemků za 12 milionů korun a začalo stavbu bazénu asi za 300 milionů Kč.

Bazén bude technologicky propojen s halou, jejíhož vlastnictví se nyní podanou žalobou zříká. "Bez tohoto propojení ale nemůže bazén samostatně fungovat," dodal předseda karlovarské ODS Jiří Vaněček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy