Vary dluží 10 miliard. Co dělat dál, poradí Kalousek

ČTK ČTK
19. 10. 2011 13:25
Právník Edward Fagan po městu požaduje 10 miliard za dluhopisy z roku 1924
Edward Fagan se proslavil díky sporu o švýcarská konta obětí holocaustu. (Snímek z roku 2004.)
Edward Fagan se proslavil díky sporu o švýcarská konta obětí holocaustu. (Snímek z roku 2004.) | Foto: ČTK

Karlovy Vary - Vedení Karlových Varů se po rozhovoru s ministrem financí Miroslavem Kalouskem rozhodlo zrušit čtvrteční jednání s Edwardem Faganem, který po městě požaduje za nezplacené dluhopisy z roku 1924 deset miliard korun.

Situaci chce nyní radnice řešit společně s ministerstvem financí a Českou národní bankou.

Dluhopisy Karlových Varů byly vydány na základě povolení ministerstva financí v roce 1924 v New Yorku. Šlo o půjčku 1,5 milionu dolarů na pokrytí schodku městského rozpočtu a na financování investic.

Dluhopisy měly nominální hodnoty 500 a 1000 amerických dolarů a jejich splatnost se datovala k 1. lednu 1954. Karlovy Vary za tuto půjčku ručily veškerým nemovitým majetkem, oznámil Rudolf Píša z Muzea cenných papírů.

O dluhopisech města a vznesených nárocích měl Fagan ve čtvrtek jednat v Karlových Varech s primátorem Petrem Kulhánkem. "Po rozhovoru s ministrem financí Miroslavem Kalouskem jsem setkání s Faganem zrušil. Neexistuje žádný právní důvod k jednání mezi městem a Faganem," sdělil primátor.

Město situaci řeší i s ministerstvem

Během krize ve 30. letech poklesly příjmy města, a tím vznikl problém se splácením půjčky. "V roce 1935 byla podána žaloba na Karlovy Vary na zaplacení dlužných kuponů," uvedl Píša s tím, že spor byl rozhodnut ve prospěch žaloby. "V roce 1938 ale byly Karlovy Vary připojeny k Německé říši a splácení se během války zastavilo," dodal.

V poválečné době stát převzal záruku za splácení dluhopisů a byla snížena úroková sazba na čtyři procenta s prodloužením splatnosti do 1. ledna 1966. Problémy se splácením však pokračovaly.

"Mezi ministerstvem financí ČSSR a zahraničními majiteli dluhopisů bylo 25. května 1984 podepsáno memorandum o zaplacení neuhrazených dluhopisů, kdy stát uzavíral tuto záležitost," dodal Píša.

Právník Fagan, který má zastupovat vlastníky dluhopisů, nyní městu oznámil, že podle něho splatnost dluhopisů dále trvá a jejich hodnota včetně veškerého příslušenství za 87 let trvání dosáhla zhruba 506 milionů dolarů. Tedy téměř tisíckrát více, než byla původní nominální hodnota, uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Město v současnosti situaci řeší s ministerstvem financí a Českou národní bankou. Podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl někdo za tyto dluhopisy platit.

Fagan pomáhal odpůrcům elektrárny Temelín

Fagan si v 90. letech udělal jméno mediální kampaní související s odškodněním židovských vězňů koncentračních táborů za otrocké práce během nacismu v Německu a Rakousku. Poté se verbálně angažoval v pomoci rakouským odpůrcům jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, z akce ale vycouval.

Fagan chtěl zastupovat u soudu i pozůstalé obětí požáru lanovky v rakouském Kaprunu v roce 2000, Rakousko mu ale advokátní praxi u svých soudů zakázalo, a proto Fagan v této věci podal žaloby v USA. V roce 2006 oznámil, že hodlá žalovat u newyorského soudu Polsko za to, že prý nesplatilo dluhopisy vydané před druhou světovou válkou.

 

Právě se děje

Další zprávy