Karlovy Vary - Německá strana by údajně uvítala, kdyby se státní hranice s Českou republikou střežila stejně jako za socialismu.
V úterních Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl karlovarský krajský radní Václav Sloup (KSČM). Sám 27 let sloužil na hranicích v řadách pohraniční stráže. Proti jeho prohlášení se ohradil starosta Aše Dalibor Blažek.
"Podle poznatků, které mám z druhé strany, by (Němci) velmi přivítali, kdybychom ty hranice hlídali jako před rokem 1989. Bylo by tam méně zločinnosti v příhraničním území Německé spolkové republiky," uvedl Sloup.
Podle starosty příhraniční Aše Dalibora Blažka (nez.) je ale takové srovnání nepatřičné.
"Je pravda, že Němci mají problém s dovozem drog z Česka, ale to se netýká naprosté většiny lidí. Pro nás jsou naopak důležité přeshraniční kontakty lidí a spolků. I pro děti je otevřená hranice dnes samozřejmost a ani si neumím představit, že to bylo někdy jinak," řekl starosta.
Jak připomněl, právě Aš byla svou polohou postižena přísnou ostrahou hranice. Ještě v 80. letech stály policejní hlídky už před Aší u Hazlova a v 50. letech se do města bez propustky vůbec nesmělo.
Německu vadí drogová turistika
Německo v posledních letech opravdu zpřísnilo kontroly na silnicích v pohraničí, a to především kvůli dovozu drog z České republiky, zejména pervitinu.
Na téma drogové turistiky spolu opakovaně jednali i ministři vnitra Česka a spolkových zemí na pomezí obou států.
Radní Sloup má v Karlovarském kraji na starost školství. Proti jeho jmenování do funkce protestovali v kraji pedagogové, studenti i opozice.
Sám Sloup ale svoji roli vidí spíše jako manažerskou a politickou. Do obsahu školní výuky prý zasahovat nechce.
Jak ale v úterý v Radiožurnálu řekl, i výuka například o 50. letech minulého století by neměla být jednostranná. Podle něj lidé, kteří v době nesvobody chtěli překročit hranici, byli narušitelé a porušovali tehdejší zákon.