Karlovy Vary - Karlovarský kraj by měl zaplatit další pokutu ve výši od 160 do 250 milionů korun za chyby v projektech hrazených z peněz Evropské unie. Týká se to konkrétně stavby dvou středních škol v Sokolově a Ostrově a rekonstrukce Becherovy vily v Karlových Varech.
"Vyplývá to z dosud neoficiálního vyjádření Evropské komise, které obdržela regionální rada programu," řekl předseda výboru regionální rady a náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).
Jde o peníze nad rámec už přijaté plošné korekce, která pro Karlovarský kraj bude znamenat zaplacení 300 milionů a pro Ústecký kraj 600 milionů korun. Původně měly přitom kraje zaplatit 1,6 miliardy.
U projektů stavby Integrované střední školy technické a ekonomické (ISŠTE) v Sokolově a Centra technického vzdělávání (CTV) v Ostrově komise požaduje zaplacení 25 procent z hodnoty zakázky. Přitom každá ze škol stála zhruba 400 milionů korun, z čehož většina byly dotace. U Becherovy vily za 89 milionů by měl kraj zaplatit plných 100 procent.
Podle Navrátila ale není zatím zcela jasné, jestli vyměřená pokuta počítá i s plošnou korekcí, kterou musel program zaplatit za chyby v projektech, nebo ne. "Musíme počkat na oficiální dopis a oficiální překlad," uvedl Navrátil. Pak teprve se může regionální rada informací zabývat.
Chyby v projektech byly důvodem, proč Evropská komise programu vystavila plošnou korekci a do jejího uznání program pozastavila. Teprve s příchodem ministra Jana Fischera na ministerstvo financí se otevřela cesta k dohodě o způsobu zaplacení. Bývalý ministr Miroslav Kalousek (TOP 09) požadoval od krajů zaplacení celé částky 1,6 miliardy Kč, nyní část z ní zaplatí stát. Peníze ale v programu zůstanou.
Pokuta za tři projekty Karlovarského kraje vychází zjevně ze zjištění Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který tyto tři projekty prověřoval. U staveb škol OLAF kraji vytýkal neprůhledný výběr dodavatelů. "U Becherovy vily má být zase důvodem zfalšovaná reference jedné z firem, které se hlásily do výběrového řízení. To ale zadavatel nemohl zjistit," řekl Navrátil.
Není ale zatím jasné, jestli procentuální výpočet bude vycházet z původní zprávy OLAF, která se zabývala jen částmi projektů, nebo se vypočítá z hodnoty celého projektu. Pokud by se vycházelo z původní zprávy, mohla by pokuta být zhruba 160 milionů korun.
Ředitelka úřadu regionální rady ROP Severozápad Jana Havlicová doplnila, že původní doporučení OLAF bylo u všech tří projektů vrátit 100 procent dotací. "Zřejmě tak část našich argumentů Evropská komise uznala," uvedla.
Pokud by pokuta byla kraji skutečně vyměřena, bude se moci ještě odvolat, případně se obrátit na soud. Vzhledem k tomu, že zakázky prověřovaly i české úřady, například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a nenašly závažná pochybení, je možné, že by kraj mohl uspět.
S tím, že bude muset zaplatit nejen plošnou korekci, ale i za chyby v konkrétních projektech, kraj počítal. Podle hejtmanova náměstka Jaroslava Borky (KSČM) se počítalo s částkou kolem 182 milionů Kč.