Do přehrady Skalka stále proudí rtuť z Německa

ČTK ČTK
31. 1. 2012 13:00
Studia prokázala, že rtuť proudí i přes provedené sanace. Náprava by příšla na miliardy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Cheb - Studie, která monitorovala rozsah nerozpuštěných látek v přehradě Skalka a jejích přítocích, prokázala, že do přehrady stále proudí z Německa rtuť.

Uvedl to mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Nápravná opatření by podle něj přišla na miliardy korun jen na české straně, na německé ještě podstatně více.

Studie, financovaná z evropských fondů byla součástí česko-německého projektu, který se zaměřil na přehradu i její přítoky Kössein, Reslavu a Ohři.

"Především se mapovaly přístupové cesty před nádrží a stanovila se míra zatížení Skalky. Součástí prací je také studie proveditelnosti, která přináší nápravná opatření, včetně odhadu jejich účinnosti a finanční náročnosti," uvedl Svejkovský.

I přes sanační opatření rtuť z bývalé chemické továrny Marktredwitz nadále zatěžuje sedimenty, nerozpuštěné látky a potravinový řetězec. Tím je ovlivněno i využívání vodní nádrže Skalka.

"Navržená opatření na českém území jsou v rámci studie proveditelnosti řešena variantně s předpokládaným odhadem finančních nákladů od jedné do dvou miliard korun. Doporučený postup na území Německa představuje soubor jednotlivých opatření s předpokládaným souhrnným odhadem asi 1,2 miliardy eur (cca 30,2 miliardy korun)," uvedl Svejkovský.

Nyní zpracovaný komplexní materiál prostudují pracovníci českých a německých orgánů. "Bude se vyhodnocovat, zda je nebezpečí obsahu rtuti veliké či ne. Pokud ano, budou se muset podniknout zásadní kroky ke zlepšení stavu, a to ve zmíněných finančních objemech," dodal Svejkovský.

Skalka leží u hranic s Německem nedaleko Chebu. Přehradu využívají vodohospodáři ke zvýšení nízkých hladin jiných toků a při protipovodňové ochraně, je ale také oblíbeným místem pro rekreaci a odpočinek. Její povodí činí 671,7 km2 a leží téměř celé v Bavorsku.

 

Právě se děje

Další zprávy