Těžba uranu otrávila vodu, stát teď shání 31 miliard

Pavel Baroch
19. 10. 2011 13:52
Pod zemí plave kyselina sírová, náprava po 30leté těžbě potrvá více než 40 let
Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Stráž pod Ralskem - Třicet let se v okolí Stráže pod Ralskem těžil uran. Dalších více než čtyřicet let potrvá, než stát vyčistí zamořené spodní vody.

Vláda ve středu jednala o tom, jestli na sanaci rozsáhlého území poskytne do roku 2042 více než 31 miliard korun. Stát přitom od roku 1996, kdy chemické loužení uranu zastavil, už na odstranění této staré ekologické zátěže vydal 16 miliard.

"Sanace by se měla platit ze speciálního účtu ministerstva financí, na který míří výnosy z prodeje privatizovaného majetku a z účasti státu v obchodních společnostech, tedy z dividend," řekl Aktuálně.cz Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva průmyslu.

Kabinet nakonec debatu o desítkách miliard korun na odstranění této staré ekologické škody neukončil, o návrhu budou dále jednat ekonomičtí ministři.

Po chemickém dobývání uranu, při němž se do země mimo jiné vtlačily 4 miliony tun kyseliny sírové, zůstala zamořená podzemí voda o rozloze, která odpovídá velikosti jeden a půl Slapské přehrady.

Pod zemí zůstávají tuny chemikálií

Zamoření podzemních vod po chemické těžbě uranu v okolí Stráže pod Ralskem je jednou z největších starých ekologických škod v zemi. Jelikož o čištění oblasti se stará státní podnik Diamo, není tato oblast zahrnuta do obřího ekotendru, k jehož vyhodnocení by se kabinet měl dostat v nejbližších týdnech.

Kromě zmiňované kyseliny sírové se při získávání uranu vtlačilo od 60. let minulého století pod zem také 320 tisíc tun kyseliny dusičné, 111 tisíc tun čpavku a 26 tisíc tun kyseliny fluorovodíkové.

Pod zemí v Podještědí stále zůstávají tuny chemikálií, nejvíce právě kyseliny sírové. "Celkové množství rozpuštěných látek je 6,07 milionů tun," uvádí se ve zprávě pro vládu, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Uranová ruda.
Uranová ruda. | Foto: DIAMO, s.p.

Chemie ohrožuje další vodu

Ministerstvo průmyslu upozorňuje, že bez pokračující sanace hrozí reálné nebezpečí znečištění vodních zdrojů v okolí Mimoně a Doks. Ohroženy jsou rovněž ekosystémy Horní Ploučnice.

Ve zprávě pro vládu se píše, že bez odstraňování této staré ekologické škody nastane zcela nepřijatelné negativní ovlivnění vodohospodářsky velmi významných zásob podzemní vody.

"Celková plocha území s akutním rizikem přímého zasažení zbytkovými technologickými roztoky dosahuje 160 kilometrů čtverečních," konstatuje dokument.

Kocourek chce obnovit těžbu uranu

Nevládní organizace využily zprávu o dopadech těžby uranu na přírodu Podještědí k tomu, aby kritizovaly plán ministra průmyslu Martina Kocourka obnovit dobývání této suroviny. Kocourek by chtěl těžbou a zpracováním uranové rudy posílit českou jadernou energetiku, kterou podporuje i premiér Petr Nečas.

"V Evropě jsme jediná země, kromě Rumunska, která uvažuje o těžbě uranu v takto hustě obydlené oblasti. Po neblahých zkušenostech je třeba úvahy o pokračování těžby uranu odmítnout. Nemůžeme riskovat, že místo zásob pitné vody budeme mít další kontaminované podzemní jezero," řekl Josef Jadrný ze sdružení Naše Podještědí.

Edvard Sequens ze sdružení Calla za koalici ekologických organizací připomněl, že škody z dobývání uranu se budou odstraňovat ještě desítky let.

"Ani dnes není známa technologie těžby uranu, která by neohrožovala životní prostředí a zdraví obyvatel. Proto považuji plány na otevírání nových uranových dolů v České republice za scestné," poznamenal Sequens.

Ministerstvo průmyslu oponuje, že by případná další těžba uranu v Česku musela být k životnímu prostředí mnohem šetrnější než v minulosti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 24 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy