Armádní újezd v Hradišti se kvůli osadám zmenší

ČTK ČTK
3. 10. 2011 14:35
Vojenský prostor zeštíhlí o 15 procent, zbývající část bude armáda používat k cvičením
Zbývající část prostor, bude armáda nadále využívat pro cvičení.
Zbývající část prostor, bude armáda nadále využívat pro cvičení. | Foto: Ludvík Hradílek

Hradiště - Vojenský újezd Hradiště na Karlovarsku má být v budoucnu zhruba o 15 procent menší oproti současným 33 tisícům hektarů.

Ministerstvo obrany zároveň počítá s tím, že z něj budou patrně do roku 2015 vyloučeny všechny sídelní útvary, v nichž momentálně žije kolem 600 obyvatel.

"Zbývající část prostoru bude armáda nadále využívat pro cvičení," oznámil po setkání se starosty z regionu ministr obrany ODS).

Redukce újezdu, známého i jako vojenský prostor Doupov, se týká především jeho jižního okraje. Lidé, kteří zde žijí, se většinou přičlení pod správu okolních obcí. Týká se to například Albeřic, Bražce a některých dalších osad.

Podle Vondry není ani vyloučeno, že by třeba mohla vzniknout zcela nová obec, pod níž by přešli. Vyčlenění obyvatel z vojenského újezdu má být pro lidi přínosem. Dosud byla některá jejich práva značně omezena, nemohli například volit.

"Výcvikový prostor na Doupově považují vojáci za jeden z nejlepších v Česku, a proto ho budou dále využívat," řekl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Mohou tam nacvičovat nejenom mechanizované jednotky, ale i třeba raketové vojsko. Armáda chce současně zachovat všechna pracovní místa, která s jejím působením v újezdu souvisejí.

Hejtman ČSSD) k navrhovaným úpravám v prostoru uvedl, že nepůjde o jednoduchou záležitost. Podle něho zatím není jasné, pod jaké obce by mohli lidé žijící nyní ve vojenském újezdu přejít.

Na změny ve vojenských prostorech se podívejte v grafice:

V příštích čtyřech letech hodlá ministerstvo obrany částečně redukovat i území dalších vojenských újezdů v Česku, kterých má k dispozici pět. Přinést to má úspory v desítkách až stovkách milionů korun. Armáda odejde z Brd. Ostatní újezdy, třeba Boletice a Libavá, se změnší a také v jejich případě obyvatelé přejdou pod správu obcí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy