Až armáda odejde, mají už být Brdy chráněnou oblastí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 8. 2011 16:15
Armáda Brdy opustí nejspíš do roku 2015, zůstane pouze dělostřelecká posádka
Dopadová plocha ve vojenském výcvikovém prostoru Jince.
Dopadová plocha ve vojenském výcvikovém prostoru Jince. | Foto: Ondřej Besperát

Jince (Příbramsko)  - V Brdech by mělo být vyhlášeno chráněné území ještě předtím, než armáda újezd opustí. Po čtvrtečním jednání se starosty v Jincích na Příbramsku to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) by byla nejvhodnější formou ochrany chráněná krajinná oblast. Toto území by mělo být podle současných představ ministerstva větší, než je současná rozloha újezdu, a zahrne i vedlejší přírodní rezervace.

Starostové se bojí překotného stavění

Ministerstvo obrany na jaře oznámilo, že plánuje málo využívaný prostor Brd opustit do roku 2015. Zůstat by tam měla pouze dělostřelecká posádka.

Hejtmani a starostové ze Středočeského a Plzeňského kraje s tím příliš nesouhlasí. Obávají se zničení přírody a zdrojů pitné vody i toho, že se v Brdech začne překotně stavět.

Vondra zástupce obcí ujistil, že je třeba oblast po odchodu vojáků ochránit před drancováním. Chalupa zdůraznil, že je potřeba zajistit, aby se území Brd nestalo předmětem nekontrolovaného urbanismu.

"My jsme se domluvili s panem ministrem Vondrou, že chceme, aby tyto činnosti běžely paralelně - aby v souvislosti s rušením vojenského újezdu už rovnou probíhaly přípravy na vyhlášení příslušného stupně ochrany," poznamenal.

V Brdech se využívá jen desetina plochy

Standardní proces vyhlašování CHKO trvá podle ministra zhruba dva až tři roky. Bez shody se starosty nejsou podle Chalupy úvahy o jakémkoliv stupni ochrany možné. Upozornil, že některé ochranné podmínky CHKO mohou zasáhnout do života obcí.

Vondra ujistil, že o chodu armády bude předcházet podrobný pyrotechnický průzkum celé oblasti. Ministerstvo chce zrušením brdského újezdu ušetřit. V současnosti podle Vondry využívá pouze deset procent jeho plochy.

Ostatní újezdy dostaly přednost, protože jsou "vševojskové", zatímco v Brdech může cvičit jen dělostřelectvo a částečně letectvo. "To je pro dnešní dobu málo," dodal.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy