Mimořádná zpráva

Armáda opustí část újezdu Boletice, termín neví

ČTK ČTK
22. 9. 2011 7:40
Tento krok má znamenat volnost pro zdejší občany i úlevu pro armádní kasu
Opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.
Opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Boletice (Českokrumlovsko) - Armáda chce opustit jižní části vojenského výcvikového prostoru Boletice na Českokrumlovsku.

Hranice újezdu se posunou více na sever a opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí. Uvedl to náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Filozofií armády je vyjmout obce, které jsou v jižní okrajové části újezdu, z vojenského prostoru. "Tím nebudou tyto obce muset dodržovat poměrně striktní opatření a režim, který panuje v prostoru spadajícím pod újezdní úřady," řekl Picek. "Svým způsobem těmto lidem dáváme volnost," dodal náčelník generálního štábu.

V prostoru, který nadále zůstane součástí vojenského výcvikového prostoru, bude i v budoucnu platit stejný zpřísněný režim, jaký platí pro ostatní újezdy. Prostory bude armáda i nadále využívat pro výcvik, uvedl Picek.

Termín teď opravdu nevím

Šéf generálního štábu si netroufl odhadnout, do kdy armáda jižní část boletického újezdu opustí.

"Absolutně nejsem schopen předjímat. Termín v současné době opravdu nevím," uvedl Picek. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nyní objíždí jednotlivé újezdy, které chce armáda zmenšit, diskutuje se starosty i obyvateli zainteresovaných obcí. Kdy předloží vládě zákonnou úpravu změnu hranic újezdu, ale zatím není známo.

Podle Picka nemá armáda v jižní části Boletic žádnou techniku ani objekty, které by musela při opouštění prostoru vystěhovat. Kromě malých vesnic chce z hranic újezdu vymanit také například kulturní památky.

Armáda si od opuštění újezdů slibuje značnou finanční úsporu. Jak velká úleva pro vojenskou kasu zmenšení výcvikových prostorů bude, ale Picek prý vyčísleno nyní nemá.

Ministr obrany Vondra oznámil v polovině dubna záměr do roku 2015 zrušit nejstarší vojenský újezd Brdy a zmenšit hranice dalších výcvikových prostorů, většinou o přibližně čtvrtinu rozlohy. Podle ministerstva by zmenšení újezdů mohlo ušetřit ročně zhruba 200 milionů korun, otevírané pozemky ale musí například zbavit případné munice.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy