Armáda opustí část újezdu Boletice, termín neví

ČTK ČTK
22. 9. 2011 7:40
Tento krok má znamenat volnost pro zdejší občany i úlevu pro armádní kasu
Opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.
Opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Boletice (Českokrumlovsko) - Armáda chce opustit jižní části vojenského výcvikového prostoru Boletice na Českokrumlovsku.

Hranice újezdu se posunou více na sever a opuštěné území připadne obcím, které s vojenským prostorem sousedí. Uvedl to náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Filozofií armády je vyjmout obce, které jsou v jižní okrajové části újezdu, z vojenského prostoru. "Tím nebudou tyto obce muset dodržovat poměrně striktní opatření a režim, který panuje v prostoru spadajícím pod újezdní úřady," řekl Picek. "Svým způsobem těmto lidem dáváme volnost," dodal náčelník generálního štábu.

V prostoru, který nadále zůstane součástí vojenského výcvikového prostoru, bude i v budoucnu platit stejný zpřísněný režim, jaký platí pro ostatní újezdy. Prostory bude armáda i nadále využívat pro výcvik, uvedl Picek.

Termín teď opravdu nevím

Šéf generálního štábu si netroufl odhadnout, do kdy armáda jižní část boletického újezdu opustí.

"Absolutně nejsem schopen předjímat. Termín v současné době opravdu nevím," uvedl Picek. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) nyní objíždí jednotlivé újezdy, které chce armáda zmenšit, diskutuje se starosty i obyvateli zainteresovaných obcí. Kdy předloží vládě zákonnou úpravu změnu hranic újezdu, ale zatím není známo.

Podle Picka nemá armáda v jižní části Boletic žádnou techniku ani objekty, které by musela při opouštění prostoru vystěhovat. Kromě malých vesnic chce z hranic újezdu vymanit také například kulturní památky.

Armáda si od opuštění újezdů slibuje značnou finanční úsporu. Jak velká úleva pro vojenskou kasu zmenšení výcvikových prostorů bude, ale Picek prý vyčísleno nyní nemá.

Ministr obrany Vondra oznámil v polovině dubna záměr do roku 2015 zrušit nejstarší vojenský újezd Brdy a zmenšit hranice dalších výcvikových prostorů, většinou o přibližně čtvrtinu rozlohy. Podle ministerstva by zmenšení újezdů mohlo ušetřit ročně zhruba 200 milionů korun, otevírané pozemky ale musí například zbavit případné munice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy