Za vraždu expolicisty Tofla si dva muži odsedí 19 let

ČTK ČTK
16. 10. 2013 12:32
Brněnský soud poslal do vězení údajného vraha šéfa gangu i jeho spolupachatele.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brno - Brněnský krajský soud ve středu poslal za vraždu bývalého policisty Michala Tofla na 19 let do vězení se zvýšenou ostrahou Radka Sobotku. Stejný trest udělil spolupachateli Tomáši Trkanovi.

Tofl údajně vedl gang vyděračů. Vraždu si podle soudkyně Jaroslavy Bartošové objednal údajně kvůli finančním neshodám podnikatel Petr Pavel Bezděkovský.

Policie jej sice také dopadla, loni v červnu ale spáchal ve vězení sebevraždu. Verdikt není pravomocný. Součástí trestu je i to, že Trkan musí manželce a dceři Tofla zaplatit po 240 tisících korunách odškodné. Trkan se proti verdiktu na místě odvolal a kauzou se musí zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Proces sledovala v soudní síni i manželka Tofla Eva s dcerou Anetou. Dcera k verdiktu řekla, že bude zcela spokojena, až bude pravomocný. Její matka vnímá rozsudek tak, že soud postupoval správně a je s ním tedy spokojena. Na druhé straně ale uvedla, že Sobotka s Trkanem jsou podle ní lidé, pro který žádný trest není dostatečný. "Mnoho let žili v kriminále a oni se vlastně teď vrací domů," řekla. Obě se domnívají, že Tofl policejní vyděračský gang nevedl.

Tofl zemřel 14. června 2010 před svým rodinným domem v Brně-Žebětíně. Ze spisu vyplývá, že Sobotka střílel a Trkan mu dělal řidiče. Vražda se stala, když se Tofl vracel v noci ve svém Audi A5 Quatro domů. Kulky ze samopalu SA 58 jej zasáhly přes čelní sklo vozu do břicha a způsobily smrtelná zranění. Při střelbě auto narazilo do sloupu veřejného osvětlení.

Sobotka se s Trkanem spřátelil před lety ve vězení v Kuřimi na Brněnsku, kde si odpykávali tresty za drobnou kriminalitu. Soudu Sobotka řekl, že "v žádném případě nikoho nezavraždil".

Ke svému překvapení prý na jaře 2010 zjistil, že Trkan má v garáži samopal. Když se na to začal ptát, tak mu přítel údajně řekl, ať se o to nestará a vše bude v pořádku.

Zcela jinak to líčí Trkan. Řekl, že pro Bezděkovského hledal někoho, "kdo rozstřílí auto". Trkan pak podnikatele seznámil se Sobotkou a oba se dohodli na podrobnostech. O těch údajně Trkan nic neví. Těmto výpovědím ale krajský soud na základě výslechu 40 svědků neuvěřil.

Gang vydíral jihomoravské podnikatele

Bezděkovský loni spáchal ve vězení sebevraždu. Soudkyně Bartošová v souvislosti s motivem činu upozornila na kauzu Edbusy. Šlo o firmu, která nabízela zhodnocení vkladů a své klienty připravila o půl miliardy korun.

Bezděkovský údajně z této částky získal sto milionů korun a na část těchto peněz si Tofl dělal nárok. Tím vznikly mezi Bezděkovským a Toflem spory. Majitelé Edbusy si odpykávají několikaleté tresty vězení.

Tolf původně poskytoval Bezděkovskému právní poradenství. Soudkyně podnikatele popsala jako kontroverzního, známého v podsvětí, který podle svědků jednal často na hraně zákona. Podle znalců trpěl Bezděkovský poruchou osobnosti, myslel si, že má větší práva než ostatní.

"Dokázal jednat tvrdě, bez empatie. V případě konfliktu jednal tvrdě," uvedla soudkyně. Po sporech o peníze z Edbusy se Bezděkovský netajil před známými tím, že "si to s Toflem vyřídí". Posílal mu výhružné textové zprávy na mobil a prý po vraždě Tofla uvedl, že měl expolicista trpět více.

Tofl údajně vedl gang policistů, který vydíral jihomoravské podnikatele. V tomto případu je 13 obžalovaných. Řeší jej Krajský soud Brno. Není zatím známo, kdy by mohl padnout verdikt. V případu vypovídají desítky svědků.

Podle spisu gang působil na jihu Moravy mezi lety 1998 až 2010. Údajně si policisté vymysleli na vybrané podnikatele nepodložená obvinění, zahájili stíhání a pak je žádali o peníze, za které zařídí zastavení vyšetřování. Kauza je spjata s třiceti případy vydírání.

 

Právě se děje

Další zprávy