Z Haška je doktor práv, titul má z kritizované fakulty

Domácí Domácí
9. 3. 2011 10:39
Hejtman studoval na Slovensku, do Brna nechtěl prý kvůli střetu zájmů
Hejtman Hašek studoval fakultu, kterou vede jeho kolega ze Slovenska.
Hejtman Hašek studoval fakultu, kterou vede jeho kolega ze Slovenska. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek získal titul doktora práv. Rigorózní řízení absolvoval na fakultě ve slovenském Sládkovičovu, kterou čeští akademici kritizují kvůli nestandardním pravidlům studia.

Tamější fakultu vede slovenský politik Mojmír Mamojka (SMER). A právě poslanec spřátelené strany byl rovněž konzultantem Haškovy práce na téma družstva.

"Rigorózní práci jsem obhájil na konci srpna, pak jsem složil i zkoušky. Až teď jsem měl mít promoci, ale vyšla na čas zasedání zastupitelstva, takže mi diplom přišel poštou," řekl Lidovým novinám hejtman.

Výběr Sládkovičova zdůvodňuje vzdáleností. V Brně prý studovat nechtěl, aby se vyhnul z podezření z nadržování, protože je členem správní rady brněnské univerzity. Olomoucká právnická fakulta začala titul udělovat, až když hejtman studoval.

Nestandardní studium

Zástupci tuzemských fakult si podle listu na Fakultu práv Janka Jesenského ve Sládkovičovu několikrát veřejně stěžovali. Byla mezi nimi i brněnská děkanka Naděžda Rozehnalová.

Právě v Brně Hašek získal titul magistra práv. Rozehnalové podle listu vadí, že škola nabízela do druhého stupně studia přijetí i z příbuzných bakalářských oborů, což je podle ní pro právo nepřijatelné.

Fakulta v šestitisícovém Sládkovičovu vznikla v roce 2005. Nyní tam studuje asi 1700 studentů. O titul JUDr., lidově malý doktorát z práv, jich usiluje asi 200. Na brněnské právnické fakultě, která má asi 4000 studentů, bylo loni zahájeno 40 rigorózních řízení.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy