Z Haška je doktor práv, titul má z kritizované fakulty

Domácí Domácí
9. 3. 2011 10:39
Hejtman studoval na Slovensku, do Brna nechtěl prý kvůli střetu zájmů
Hejtman Hašek studoval fakultu, kterou vede jeho kolega ze Slovenska.
Hejtman Hašek studoval fakultu, kterou vede jeho kolega ze Slovenska. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek získal titul doktora práv. Rigorózní řízení absolvoval na fakultě ve slovenském Sládkovičovu, kterou čeští akademici kritizují kvůli nestandardním pravidlům studia.

Tamější fakultu vede slovenský politik Mojmír Mamojka (SMER). A právě poslanec spřátelené strany byl rovněž konzultantem Haškovy práce na téma družstva.

"Rigorózní práci jsem obhájil na konci srpna, pak jsem složil i zkoušky. Až teď jsem měl mít promoci, ale vyšla na čas zasedání zastupitelstva, takže mi diplom přišel poštou," řekl Lidovým novinám hejtman.

Výběr Sládkovičova zdůvodňuje vzdáleností. V Brně prý studovat nechtěl, aby se vyhnul z podezření z nadržování, protože je členem správní rady brněnské univerzity. Olomoucká právnická fakulta začala titul udělovat, až když hejtman studoval.

Nestandardní studium

Zástupci tuzemských fakult si podle listu na Fakultu práv Janka Jesenského ve Sládkovičovu několikrát veřejně stěžovali. Byla mezi nimi i brněnská děkanka Naděžda Rozehnalová.

Právě v Brně Hašek získal titul magistra práv. Rozehnalové podle listu vadí, že škola nabízela do druhého stupně studia přijetí i z příbuzných bakalářských oborů, což je podle ní pro právo nepřijatelné.

Fakulta v šestitisícovém Sládkovičovu vznikla v roce 2005. Nyní tam studuje asi 1700 studentů. O titul JUDr., lidově malý doktorát z práv, jich usiluje asi 200. Na brněnské právnické fakultě, která má asi 4000 studentů, bylo loni zahájeno 40 rigorózních řízení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy