Velenov má nejmladší zastupitele jižní Moravy

ČTK ČTK
19. 10. 2010 13:03
Starostovi Velenova je 31, to už ale nastupuje druhé volební období
Letecký pohled na Velenov
Letecký pohled na Velenov | Foto: velenov.cz

Velenov - Ve Velenově na Blanensku zvítězilo mládí. Z komunálních voleb tam vzešli nejmladší zastupitelé jižní Moravy.

Průměrný věk v pětičlenném sboru činí devětadvacet let.

Jen o málo starší je podle všeho staronový starosta Velenova Jan Havelka, jemuž je "už" jedenatřicet let. Do funkce ale nastoupil v sedmadvaceti.

Mladí se ke komunální politice ve Velenově dostali před čtyřmi lety po nečekaném úmrtí tehdejšího starosty. Obec vedl 12 let a když náhle zemřel, sestavili si kandidátku.

Že budou zvoleni výhradně oni, podle Havelky nečekali. "Z nemalé části k tomu přispělo, že my jsme si udělali sdružení, ale ostatní kandidovali sami za sebe, čímž byli znevýhodněni," uvedl.

Zpočátku nám pomáhali starostové z okolí

Začátky, kdy se musel učit zákony i se orientovat v dotačních titulech, prý byly těžké. Radit se jezdil na městský úřad do Boskovic. "Pomohli i kolegové z okolních obcí, tam jsem byl pořád," popsal.

Zaměřil se hlavně na získávání dotací, protože ve velenovské kase zůstane po zaplacení nutných výloh na investice 400 tisíc korun. Velenovští v minulém volebním obdobní dvakrát úspěšně žádali o evropské peníze, získali i dotaci kraje. Tam prý pomáhá, že Velenov jako obec do 300 obyvatel má nárok na sedmdesátiprocentní příspěvek.

Odměna 64 korun za hodinu starostu nevytrhne

Havelka je neuvolněným starostou, takže práce na radnici není jeho jediným zaměstnáním. Pro peníze se ale podle svých politice nevěnuje. "Měsíčně 130 hodin za 8200 korun, to dělá 67 korun na hodinu. To bych si vydělal víc kdekoli jinde," uvedl. Ve Velenově má však novostavbu, se ženou tam vychovává dva syny, takže mu není jedno, co se v obci děje.

Naopak nejstarší zastupitelstvo mají v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku. Průměrný věk zastupitelů tam činí 60 let. Nedaleko odtud ve Vranově nad Dyjí žije nejstarší zvolený zastupitel. Romanu Watzingerovi je 81 let. Nejmladšími zastupiteli v regionu jsou dva devatenáctiletí, student Lukáš Bělíček z Přibic na Brněnsku a studentka Gabriela Šmardová ze Závisti na Blanensku.

 

Právě se děje

Další zprávy