Brno - Do Brna se vrátí potomci tří nejvýznamnějších židovských továrnických rodin, jejichž vily postavené na začátku minulého století patří dodneška k architektonickým skvostům města. V místech, která jejich předci až do nástupu nacistů a nuceného odchodu ze země spoluutvářeli, se sejdou po téměř osmdesáti letech.
Jejich pohnuté osudy připomene desetidenní festival Meeting Brno, který začíná v sobotu. "Očekávali jsme, že dorazí okolo třiceti příbuzných těchto význačných rodin, nakonec jich přijede osmdesát," říká Mojmír Jeřábek z odboru zahraničních vztahů brněnského magistrátu. "Jejich věkové rozpětí je devadesát let," upřesňuje.
Potomci rodin, které kvůli židovskému původu vyhnali z jižní Moravy nacisté, nyní žijí po celém světě: v USA, Austrálii, Jižní Americe i Rakousku nebo Německu. Jejich rozsáhlý majetek jim často nebyl po roce 1945 vrácen, po komunistickém puči jim ho zase zkonfiskovala "vláda proletariátu". Proto například slavná funkcionalistická vila Tugendhat patří až dodnes státu. V roce 1992 zde Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem stvrdili rozdělení Československa.
"Věříme, že témata, která jsou bolestná a citlivá, dokážeme podat srozumitelnou formou pro širokou veřejnost," vysvětluje programová ředitelka festivalu Kateřina Tučková, která o vypořádávání se s historií a vztahy mezi Němci a Čechy napsala bestseller Vyhnání Gerty Schnirch.
Instalace z 6000 trubek
Do Brna přijedou například dcery manželů Tugendhatových, kteří si proslulou vilu nechali postavit. Ruth Guggenheim Tugendhat a Daniela Hammer Tugendhat se budou spolu s ombudsmankou Annou Šabatovou účastnit pondělní diskuse o válečných křivdách.
Na programu (celý program ZDE) je také pěší pochod z Pohořelic do Brna připomínající poválečné vyhnání německy mluvících obyvatel z Brna. Kromě toho se bude konat dalších padesát akcí včetně přednášek, debat, koncertů nebo divadelních představení.
"Loni první ročník festivalu navštívilo 11 tisíc návštěvníků, letos jich čekáme víc. Máme velký ohlas," přibližuje Kateřina Tučková. Námětem letošního ročníku je jednota Evropy. "Jsme ohroženi populismem a společenskou radikalizací," zdůvodňuje Tučková.
Většina akcí v rámci festivalu se bude konat na Moravském náměstí v centru Brna. Tam architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof postavili osmnáctimetrovou instalaci z ocelových trubek, na níž bude pódium, bar, pivní terasa i venkovní galerie. "Instalace připomíná jednotlivé historické vrstvy a evokuje touhu spojovat," říká ředitelka brněnského Turistického informačního centra Jana Janulíková.
Vokřála ocenil německý exprezident Gauck
Meeting Brno Point, jak soustavu 6000 trubek autoři nazvali, se nachází na místě, kde až do roku 1945 stál Německý dům. Ten sloužil jako kulturní centrum pro německy mluvící Brňany. Dům byl za druhé světové války poničen při spojeneckých náletech a po kapitulaci nacistů odstřelen. Jeho zbytky museli exemplárně rozebrat sami němečtí obyvatelé Brna před svým konečným vysídlením z města.
Architektonická instalace bude na Moravském náměstí přístupná až do října. "Dostali jsme zadání navrhnout místo, které by splňovalo potřeby střetávání pod širým nebem. Rozhodli jsme se, že instalací připomene stavbu, která má bohatou historii," upřesnil architekt Ondřej Chybík.
Festival Meeting Brno navazuje na Rok smíření, který Brno vyhlásilo před dvěma lety. Cílem bylo připomenout poválečný násilný odsun Němců a vyrovnat se s historií. Snahu města ocenil loni v projevu tehdejší německý prezident Joachim Gauck. Toho organizátoři spolu s rakouským exprezidentem Heinzem Fischerem pozvali do Brna, ani jeden z politiků ale nakonec nedorazí.
Desetidenní akce má i své odpůrce. Primátora Petra Vokřála a jeho náměstka pro kulturu Matěje Hollana na úterním zasedání zastupitelstva kritizovali zástupci KSČM. Festival se nelíbí ani příznivcům krajní pravice. "Jen to ukazuje, jak si jsou mentálně blízcí. Jejich připomínky značí naprosté nepochopení tématu," ohradil se primátor Vokřál.