V Brně vznikla čtyřkoalice, primátorem bude Vokřál z ANO

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2014 17:10
Pod koaliční smlouvu se kromě ANO podepsali také Žít Brno, zelení a lidovci. Primátorem byl osm let Roman Onderka z ČSSD.
Budoucí primátor Petr Vokřál.
Budoucí primátor Petr Vokřál. | Foto: hnutí ANO

Brno - Zástupci vítězného hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených v pátek v Brně podepsali koaliční smlouvu. Primátorem se zřejmě stane Petr Vokřál (ANO). Jeho náměstky by měly být Klára Liptáková (KDU-ČSL), Richard Mrázek (ANO), Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (SZ).

Čtyřkoalice má 31 mandátů, tedy nadpoloviční většinu v 55členném zastupitelstvu. Brno doposud vedla koalice složená z ČSSD a ODS. Primátorem byl osm let Roman Onderka (ČSSD).

Koalice se dohodla už v půlce října

ANO, Žít Brno, lidovci a zelení se na koalici dohodli už v polovině října. "Koaliční smlouva se od koaliční dohody podepsané před dvěma týdny liší pouze v upřesnění některých formulací. Žádnou zásadní novinku neobsahuje," řekl Vokřál. Primátorem se stane, pokud ho zvolí zastupitelé na prvním povolebním zasedání. Jeho datum však zatím není známo.

"Nejprve musí Krajský soud v Brně rozhodnout o návrhu na neplatnost voleb, který v souvislosti s brněnským magistrátem přijal," řekl k tomu Vokřál. Soud musí stanovisko vydat zhruba do půli listopadu. Pokud budou volby platné, Onderka jako končící primátor svolá zastupitelstvo. Pravděpodobný termín je konec listopadu.

V Brně vyhrálo ANO

Koaliční smlouva obsahuje také obsazení rady. První náměstkyní bude lidovkyně Klára Liptáková. Do gesce jí spadá majetkový odbor s bytovou tematikou a školství. Náměstek Matěj Hollan bude mít na starosti kulturu, zdravotnictví a sociální oblast a Martin Ander (SZ) územní plánování a životní prostředí.

Náměstkem za ANO bude Richard Mrázek, který bude mít na starosti dopravu s investicemi. Pod Vokřála, jako pod primátora, bude spadat mezinárodní spolupráce a bezpečnost. Kromě náměstků budou ještě tři radní za ANO, dva za lidovce a jeden za Žít Brno.

Koalice chce otevřít radnici lidem. "Transparentnost nás spojuje napříč všemi stranami v koalici. Chceme více s veřejností probrat problémy, které budeme řešit," uvedl Vokřál. Podle něj je důležité, aby se začala stavět další část brněnského městského okruhu v úseku Žabovřeská a také se vyřešila poloha vlakového nádraží.

"Je nutné tak učinit toto volební období, abychom si nezavřeli cestu k čerpání peněz z Evropské unie. Vyřešit chceme i Janáčkovo kulturní centrum, ale musíme si počínat tak, aby to nezruinovalo rozpočet města," doplnil Vokřál.

Koalice si porozuměla

Podle Liptákové se koaliční partneři rozuměli v mnoha věcech, a pokud si nerozuměli, našli cestu, jak hledat řešení.

"Je to například v otázce nádraží. Zatímco zelení a Žít Brno se přiklánějí k poloze v centru, my jsme byli pro odsun. Je to však způsobeno tím, že podle mě máme rozdílné informace, kterým věříme. Je proto potřeba získat informace a najít shodu. Naším vztyčným bodem je poctivá snaha prospět Brnu," řekla Liptáková.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které v 55členném zastupitelstvu získalo 13 mandátů. Druhá ČSSD obsadí 11 křesel v zastupitelstvu, třetí Žít Brno má sedm zastupitelů stejně jako čtvrtá KDU-ČSL. ODS získala mandátů pět, Strana zelených, KSČM a TOP 09 po čtyřech. V Brně přišlo k říjnovým komunálním volbám téměř 39 procent z 309.677 možných voličů.

 

Právě se děje

Další zprávy