Plán padl. Vládní koalice jsou v krajských městech výjimkou

ČTK ČTK
28. 10. 2014 12:13
Po komunálních volbách si premiér Sobotka přál, aby se spolupráce vládních stran přenesla i do velkých měst.
Přání Bohuslava Sobotky se nesplnilo.
Přání Bohuslava Sobotky se nesplnilo. | Foto: Reuters

Praha - Pouze dvě ze 13 krajských měst zřejmě povedou po letošních komunálních volbách koalice složené ze stran, které spolu tvoří vládu na celostátní úrovni - ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V radě zasednou sociální demokraté, ANO a lidovci jen v Praze a Pardubicích, u ostatních krajských měst platí, že z vládních stran je v koalici vždy buď ANO nebo ČSSD, ale už nikde společně. Primátory budou mít v krajských i dalších statutárních městech hlavně ANO, ČSSD a místní politická hnutí. Nejvíce primátorských postů získá asi ANO těsně před ČSSD. Na začátku jsou stále naopak jednání o koalici například v Liberci nebo v Teplicích.

Deklarovaná vůle vládních stran spolupracovat i na magistrátech dostala trhlinu už krátce po volbách. V Olomouci, v prvním z krajských měst, kde strany v povolebním vyjednávání dospěly k dohodě na koalici, totiž vítězné ANO zůstalo mimo vedení města, kde naopak bude ČSSD. Předseda hnutí Andrej Babiš pak řekl, že ČSSD se tam "spojila s kmotry" a že v Ostravě a v Brně, kde ANO rovněž vyhrálo a ČSSD byla druhá, se ANO do koalice se sociální demokracií nechce. 

Situace v Olomouci se ale stala příznačnou i pro ostatní velká města. ANO sice ve volbách překonalo ČSSD, když vyhrálo ve 13 ze 26 statutárních měst oproti třem vítězstvím ČSSD, ale počet možných primátorů je teď vyrovnaný. ANO bude mít totiž zřejmě primátorů jen o jednoho více než ČSSD. Lidé z ANO budou dle povolebních vyjednávání šéfovat radnicím v osmi statutárních městech, z toho v pěti krajských, a sociální demokraté v sedmi statutárních, z toho ve čtyřech krajských. Řadu postů primátorů pak obsadí různá místní sdružení. Značně propadla ODS, která obhajovala sedm postů, ale po nynějších volbách má zatím jen jednoho primátora. Vládní lidovci asi nebudou mít žádného primátora, tak tomu však bylo i před volbami. Jednání o možných koalicích ovšem ještě neskončila.

Brno by nakonec měla příští čtyři roky spravovat městská rada složená z ANO, hnutí Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených, primátorem bude lídr ANO Petr Vokřál. Mimo tak zůstane ČSSD, jejíž primátor Roman Onderka město řídil posledních osm let.

V Ostravě naopak ANO končí v opozici. Město povedou hnutí Ostravak s ČSSD a KSČM, primátorem by se měl stát sociální demokrat Lumír Palyza. Dosluhujícím primátorem je Petr Kajnar, původně také sociální demokrat, který byl ale po vnitrostranických sporech z ČSSD vyloučen.

Ze tří největších měst republiky tak jen v Praze dospěly ČSSD, ANO a KDU-ČSL k dohodě o koalici. Lidovci v metropoli kandidovali jako součást Trojkoalice tvořené jimi, Stranou zelených a hnutím STAN. A právě na spolupráci s Trojkoalicí se vítězné hnutí ANO a ČSSD domluvily. Primátorkou se zřejmě stane Adriana Krnáčová, která byla volební jedničkou ANO. V čele města vystřídá Tomáše Hudečka, který byl primátorem v barvách TOP 09. Členem této strany už ale není, protože z ní stejně jako jeho vnitrostranický rival Jiří Vávra odešel, stalo se to krátce po volbách po vzájemných sporech, kdy na sebe veřejně ostře útočili.

Druhým a posledním krajským městem, kde utvoří koalici tři vládní strany, jsou Pardubice. Vedle vítězného ANO, ČSSD a lidovců je tam členem rady i TOP 09. Primátorem má být Martin Charvát z ANO.

Tím ale výčet krajských měst, kde vznikla koalice s účastí tří vládních stran, končí. V Olomouci se ČSSD už den po volbách dohodla na koalici s ODS, KDU-ČSL a TOP 09, v čele magistrátu má stát sociální demokrat Antonín Staněk. Naopak jedním z krajských měst, kde jednání trvala nejdéle, jsou České Budějovice. Teprve v pátek pozdě v noci se na koalici domluvily vítězné hnutí ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL. ČSSD bude v opozici. ANO na primátora nominovalo svého lídra Jiřího Svobodu.

Ve čtvrtém největším městě republiky v Plzni se ODS a ČSSD, které městu čtyři roky vládly, dohodly na pokračování koalice. S nimi v ní budou ještě KDU-ČSL a Občané patrioti. Primátorem by měl být dosavadní primátorův ekonomický náměstek, lídr ČSSD Martin Zrzavecký.

Ústí nad Labem ovládnou ANO s hnutím PRO! Ústí, primátorem bude zřejmě Josef Zikmund z ANO. Místo v čele Hradce Králové a Karlových Varů ve volbách obhájili zástupci místních sdružení Hradecký demokratický klub (HDK) Zdeněk Fink a Karlovarská občanská alternativa (KOA) Petr Kulhánek. Hradec Králové budou spravovat HDK, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. V Karlových Varech koalici sestavila vítězná KOA, hnutí ANO a Karlovaráci.

Zlín má vést i další čtyři roky primátor za vítězné STAN Miroslav Adámek. V městské koalici bude spolu se STAN hnutí ANO.

V Jihlavě bude radniční koalice složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Fora Jihlava, TOP 09 bude koalici podporovat. Primátorem asi bude sociální demokrat Rudolf Chloupek.

Naopak jasno stále není v Liberci, kde se v pondělí poprvé na společném jednání o možné koalici sešli představitelé ANO 2011, uskupení Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD a TOP 09. Taková koalice by měla 23 mandátů v devětatřicetičlenném libereckém zastupitelstvu. Jednání budou pokračovat, řekl po skončení pondělního jednání ČTK lídr ANO Tibor Batthyány.

Také v Teplicích se o koalici stále jedná. Volby v lázeňském městě vyhrála ODS, v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít osm mandátů. Druhá Volba pro Teplice se ale pokouší vyjednat koalici, která by občanské demokraty poslala do opozice. Problémem je pro ně hlavně primátor Jaroslav Kubera (ODS).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Gruzínské parlamentní volby podle odhadů vyhrál Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho

Parlamentní volby v Gruzii podle čtyř různých průzkumů vyhrála vládnoucí strana Gruzínský sen miliardáře Bidziny Ivanišviliho. Tři průzkumy mezi voliči, kteří odevzdali svůj hlas, jí podle gruzínských televizních stanic připisují více než 50 procent hlasů, což by znamenalo šanci na vytvoření kabinetu bez koalice. Čtvrtý průzkum uvádí 41 procent pro Gruzínský sen.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

Další zprávy