Plán padl. Vládní koalice jsou v krajských městech výjimkou

ČTK ČTK
28. 10. 2014 12:13
Po komunálních volbách si premiér Sobotka přál, aby se spolupráce vládních stran přenesla i do velkých měst.
Přání Bohuslava Sobotky se nesplnilo.
Přání Bohuslava Sobotky se nesplnilo. | Foto: Reuters

Praha - Pouze dvě ze 13 krajských měst zřejmě povedou po letošních komunálních volbách koalice složené ze stran, které spolu tvoří vládu na celostátní úrovni - ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V radě zasednou sociální demokraté, ANO a lidovci jen v Praze a Pardubicích, u ostatních krajských měst platí, že z vládních stran je v koalici vždy buď ANO nebo ČSSD, ale už nikde společně. Primátory budou mít v krajských i dalších statutárních městech hlavně ANO, ČSSD a místní politická hnutí. Nejvíce primátorských postů získá asi ANO těsně před ČSSD. Na začátku jsou stále naopak jednání o koalici například v Liberci nebo v Teplicích.

Deklarovaná vůle vládních stran spolupracovat i na magistrátech dostala trhlinu už krátce po volbách. V Olomouci, v prvním z krajských měst, kde strany v povolebním vyjednávání dospěly k dohodě na koalici, totiž vítězné ANO zůstalo mimo vedení města, kde naopak bude ČSSD. Předseda hnutí Andrej Babiš pak řekl, že ČSSD se tam "spojila s kmotry" a že v Ostravě a v Brně, kde ANO rovněž vyhrálo a ČSSD byla druhá, se ANO do koalice se sociální demokracií nechce. 

Situace v Olomouci se ale stala příznačnou i pro ostatní velká města. ANO sice ve volbách překonalo ČSSD, když vyhrálo ve 13 ze 26 statutárních měst oproti třem vítězstvím ČSSD, ale počet možných primátorů je teď vyrovnaný. ANO bude mít totiž zřejmě primátorů jen o jednoho více než ČSSD. Lidé z ANO budou dle povolebních vyjednávání šéfovat radnicím v osmi statutárních městech, z toho v pěti krajských, a sociální demokraté v sedmi statutárních, z toho ve čtyřech krajských. Řadu postů primátorů pak obsadí různá místní sdružení. Značně propadla ODS, která obhajovala sedm postů, ale po nynějších volbách má zatím jen jednoho primátora. Vládní lidovci asi nebudou mít žádného primátora, tak tomu však bylo i před volbami. Jednání o možných koalicích ovšem ještě neskončila.

Brno by nakonec měla příští čtyři roky spravovat městská rada složená z ANO, hnutí Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených, primátorem bude lídr ANO Petr Vokřál. Mimo tak zůstane ČSSD, jejíž primátor Roman Onderka město řídil posledních osm let.

V Ostravě naopak ANO končí v opozici. Město povedou hnutí Ostravak s ČSSD a KSČM, primátorem by se měl stát sociální demokrat Lumír Palyza. Dosluhujícím primátorem je Petr Kajnar, původně také sociální demokrat, který byl ale po vnitrostranických sporech z ČSSD vyloučen.

Ze tří největších měst republiky tak jen v Praze dospěly ČSSD, ANO a KDU-ČSL k dohodě o koalici. Lidovci v metropoli kandidovali jako součást Trojkoalice tvořené jimi, Stranou zelených a hnutím STAN. A právě na spolupráci s Trojkoalicí se vítězné hnutí ANO a ČSSD domluvily. Primátorkou se zřejmě stane Adriana Krnáčová, která byla volební jedničkou ANO. V čele města vystřídá Tomáše Hudečka, který byl primátorem v barvách TOP 09. Členem této strany už ale není, protože z ní stejně jako jeho vnitrostranický rival Jiří Vávra odešel, stalo se to krátce po volbách po vzájemných sporech, kdy na sebe veřejně ostře útočili.

Druhým a posledním krajským městem, kde utvoří koalici tři vládní strany, jsou Pardubice. Vedle vítězného ANO, ČSSD a lidovců je tam členem rady i TOP 09. Primátorem má být Martin Charvát z ANO.

Tím ale výčet krajských měst, kde vznikla koalice s účastí tří vládních stran, končí. V Olomouci se ČSSD už den po volbách dohodla na koalici s ODS, KDU-ČSL a TOP 09, v čele magistrátu má stát sociální demokrat Antonín Staněk. Naopak jedním z krajských měst, kde jednání trvala nejdéle, jsou České Budějovice. Teprve v pátek pozdě v noci se na koalici domluvily vítězné hnutí ANO, Občané pro Budějovice, TOP 09 a KDU-ČSL. ČSSD bude v opozici. ANO na primátora nominovalo svého lídra Jiřího Svobodu.

Ve čtvrtém největším městě republiky v Plzni se ODS a ČSSD, které městu čtyři roky vládly, dohodly na pokračování koalice. S nimi v ní budou ještě KDU-ČSL a Občané patrioti. Primátorem by měl být dosavadní primátorův ekonomický náměstek, lídr ČSSD Martin Zrzavecký.

Ústí nad Labem ovládnou ANO s hnutím PRO! Ústí, primátorem bude zřejmě Josef Zikmund z ANO. Místo v čele Hradce Králové a Karlových Varů ve volbách obhájili zástupci místních sdružení Hradecký demokratický klub (HDK) Zdeněk Fink a Karlovarská občanská alternativa (KOA) Petr Kulhánek. Hradec Králové budou spravovat HDK, ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. V Karlových Varech koalici sestavila vítězná KOA, hnutí ANO a Karlovaráci.

Zlín má vést i další čtyři roky primátor za vítězné STAN Miroslav Adámek. V městské koalici bude spolu se STAN hnutí ANO.

V Jihlavě bude radniční koalice složená z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Fora Jihlava, TOP 09 bude koalici podporovat. Primátorem asi bude sociální demokrat Rudolf Chloupek.

Naopak jasno stále není v Liberci, kde se v pondělí poprvé na společném jednání o možné koalici sešli představitelé ANO 2011, uskupení Starostové pro Liberecký kraj, ČSSD a TOP 09. Taková koalice by měla 23 mandátů v devětatřicetičlenném libereckém zastupitelstvu. Jednání budou pokračovat, řekl po skončení pondělního jednání ČTK lídr ANO Tibor Batthyány.

Také v Teplicích se o koalici stále jedná. Volby v lázeňském městě vyhrála ODS, v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít osm mandátů. Druhá Volba pro Teplice se ale pokouší vyjednat koalici, která by občanské demokraty poslala do opozice. Problémem je pro ně hlavně primátor Jaroslav Kubera (ODS).

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy