Babiš zválcoval tradiční strany, na místní sdružení nestačil

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
12. 10. 2014 17:14
Ústup zavedených stran pokračoval i v komunálních volbách. Tradiční partaje převálcovaly nové strany a hnutí. Tam, kde lokální sdružení nevznikla, nastoupilo Babišovo ANO.
Po volbách do Poslanecké sněmovny slaví Babišovo hnutí ANO další úspěch.
Po volbách do Poslanecké sněmovny slaví Babišovo hnutí ANO další úspěch. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Chtěli změnu a dostali ji. V komunálních volbách pokračoval ústup zavedených stran. Tam, kde se včas našla kvalitní alternativa, převálcovaly tradiční partaje nové strany a hnutí. Naopak v místech, kde lokální sdružení nezaujala, nastoupilo Babišovo ANO.

"Na Praze 7 se na občany naprosto kašle," vysvětloval před dvěma lety vstup na politickou scénu aktivista Jan Čižinský. Pětatřicetiletý učitel bojoval dvanáct měsíců za referendum, ve kterém by si lidé sami řekli, jestli souzní s plánem politiků na stavbu radnice za miliardu korun.

A uspěl. Tehdejší starosta Marek Ječmének (ODS) sice využil každé právní možnosti, jak referendum zastavit, radnice se pod jeho vedením dokonce obrátila na Ústavní soud, ten jí ale nevyhověl. Referendum se konalo. Obyvatelé městské části nakonec hlasovali o projektu spolu s prezidentskými volbami. Sumu, kterou může zastupitelstvo na projekt poslat, tak snížili na polovinu.

Malá hnutí i recesisté

V sobotu Jan Čižinský porazil dosluhujícího starostu podruhé - zakrátko ho zřejmě vystřídá ve funkci. Hnutí Praha 7 sobě, se kterým Čižinský kandidoval v komunálních volbách, totiž získalo téměř polovinu všech hlasů.

"Lidé si nás zkrátka zapamatovali. Věděli, že intenzivně pracujeme na změně. Nejdřív nám dali přes 4200 podpisů, abychom vůbec mohli kandidovat, a potom nám dokonce poslali peníze na kampaň," komentuje výsledky Čižinský.

Podobných případů se našlo víc. Třeba v Karlových Varech dostalo pětinu všech hlasů politické uskupení Karlovarská občanská alternativa (KOA). V Liberci chce čtvrtina lidí vidět na radnici Změnu pro Liberec. V Mariánských Lázních zvítězila překvapivě Strana Pirátů. A v Brně se podařilo utržit dvanáct procent hlasů, a tedy třetí místo, aktivistům z původně recesistické formace Žít Brno.

Babiš? Jen tam, kde nebyla jiná alternativa

"Lidé jednoduše hledají alternativu. Jsou znechuceni z dosavadní politické reprezentace. Chtějí změnu. Tam, kde vznikla nová hnutí, která se dokázala lidem přiblížit a nabídnout jim vhodné řešení, se proto voliči obrátili k nim," komentuje vítězství lokálních stran politolog Metropolitní univerzity Praha Martin Štefek.

Naopak v místech, kde se žádná lokální sdružení neujala, nastoupilo Babišovo ANO. "Právě ono suplovalo roli malých hnutí. Je to sice velká vládní a parlamentní strana, pro mnoho lidí si ale stále udržuje punc subjektu, který si s dosavadní politickou reprezentací tolik nezadal," pokračuje Štefek.

Politoložka Fakulty mezinárodních vztahů pražské Vysoké školy ekonomické Vladimíra Dvořáková s ním souhlasí. "Volič vnímá ANO jako novou alternativu v rámci politických stran," komentuje úspěch Babišova ANO.

Ještě dva roky

Babiš dosadí své primátory hlavně na radnice velkých měst. Jeho ANO převálcovalo konkurenci třeba Plzni, Olomouci nebo dosud levicové Ostravě. Většinu hlasů – 22,08 procenta – získalo dokonce v Praze. Nepotřebovalo k tomu ani žádný ucelený program.

"A tuto přízeň voličů si ještě nějaký čas udrží. Podle mě to ale nebude o moc déle než dva roky – konkrétně do té doby, dokud i ANO nezačne kšeftovat se sociálními demokraty o místa. Pak lidem dojde, že i toto je jen obyčejná politická strana, kam se postupem času nastěhovala spousta ziskuchtivých politiků," uzavírá politolog Martin Štefek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy