Onderka se vzdal funkce hlavního vyjednávače ČSSD v Brně

ČTK ČTK
21. 10. 2014 11:17
Nechce prý být překážkou pro možnou koalici ANO, ČSSD a KDU-ČSL.
Roman Onderka
Roman Onderka | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Primátor Brna a lídr ČSSD Roman Onderka se v noci na úterý na konferenci ČSSD vzdal funkce hlavního povolebního vyjednávače ČSSD v Brně. Nechce být překážkou pro možnou koalici ANO, ČSSD a KDU-ČSL, uvedl nový hlavní vyjednávač a Onderkův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).

Onderka totiž některým politickým stranám vadil, a proto se už minulý týden vítězné ANO namísto se sociální demokracií dohodlo na koalici v Brně s Žít Brno, lidovci a zelenými.

Podle Pospíšila však není taková koalice definitivní a sociální demokraté ještě informují o situaci hnutí ANO a lidovce. Jednička za KDU-ČSL Klára Liptáková však ČTK řekla, že je na taková jednání pozdě.

Brno dosud vedla koalice ČSSD a ODS. Onderku na primátorském postu vystřídá lídr ANO Petr Vokřál.

Onderka rezignoval z funkce hlavního vyjednávače, všechny stranické funkce si však ponechal. V případě, že by nakonec ČSSD v koalici byla, zůstal by jen zastupitelem. "Roman Onderka je schopný překročit svůj stín a chce zabránit tomu, aby v budoucnu hnutí ANO nebo lidovci řekli, že museli utvořit nestabilní čtyřkoalici, protože nebyla možná domluva se sociálními demokraty kvůli Onderkovi," uvedl Pospíšil.

Podle něj je Onderkova rezignace signálem, že je ČSSD připravená jednat. Hodlá oslovit ANO a lidovce, se kterými sedí v koalici na vládní úrovni. "Budeme je o situaci informovat. Neočekáváme nic, na druhou stranu, jak říkal Mirek Dušín, nikdy není příliš pozdě," dodal Pospíšil.

S tím však nesouhlasí Liptáková. "Kdyby to přišlo o týden dřív, byla by situace jiná. Za těchto okolností ale naše strana neporuší dohodu o koalici," zdůraznila Liptáková.

Podle Pospíšila však dříve rozhodnutí přijít nemohlo. "Volby byly před týdnem. Jsme konsolidovaná politická strana a konferenci jsme měli dlouho naplánovanou. Takový krok, jaký učinil Roman Onderka, nelze odsouhlasit dříve a bez konference," zdůvodnil Pospíšil s tím, že dohodnutá koalice mezi ANO, lidovci, zelenými a Žít Brno není konečná.

"Žádnou koalici, která nepřinese stabilitu, nepovažujeme za definitivní. A vzhledem k počtu subjektů, roztříštěnosti mandátů a zkušenostem Žít Brno tuto koalici za stabilní nepovažujeme," řekl Pospíšil.

Komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které získalo v 55členném zastupitelstvu 13 mandátů. Druhá ČSSD má 11 mandátů, třetí Žít Brno a čtvrtí lidovci obsadí shodně sedm křesel v zastupitelstvu. Zelení mají čtyři mandáty. Do zastupitelstva se dostala ještě ODS, KSČM a TOP 09. Koalice, na níž se v pátek dohodlo ANO, lidovci, Žít Brno a zelení, má nadpoloviční většinu v podobě 31 mandátů.

 

Právě se děje

Další zprávy