Ústavní soud řeší dalších pět stížností na volby

ČTK ČTK
12. 1. 2011 20:05
Hned dvě stížnosti se týkají prvního hlasování v Českém Těšíně
Volby v některých obcích se budou muset opakovat. Zastupitelstva se tam už stačila rozpadnout
Volby v některých obcích se budou muset opakovat. Zastupitelstva se tam už stačila rozpadnout | Foto: Zuzana Hronová

Brno - Ústavní soud (ÚS) se musí zabývat komunálními volbami v Havířově, Českém Těšíně, Karlově Studánce na Bruntálsku a Jiřetíně pod Jedlovou na Děčínsku.

Českého Těšína, kde se údajně kupčilo s hlasy, se týkají hned dvě ze stížností. Už dříve soud obdržel podněty směřující proti volbám v Praze a dalších třech městech a obcích v Česku.

V Českém Těšíně je situace zvláště komplikovaná. Krajský soud v Ostravě tamní volby zrušil a hlasování se už v lednu zopakovalo. Při prvním i druhém hlasování se objevila svědectví o údajném kupčení s hlasy.

Ústavní stížnosti se týkají prvního hlasování. Jednu z nich podal Marian Kuś, lídr kandidátky SOS pro Český Těšín, která v prvním hlasování skončila druhá za ČSSD a získala šest mandátů. Kupování hlasů se tehdy podle ostravského soudu týkalo právě Kušovy strany.

Ve druhém hlasování skončila kandidátka SOS pro Český Těšín třetí za KDU-ČSL a ČSSD a dostala pět mandátů.

Další ústavní stížnost kvůli Českému Těšínu podala skupina lidí zastoupených Petrem Procházkou. "Stěžovatel Petr Procházka se obává, že rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě obsahuje návod, jak zmařit jakékoliv volby," uvedla v tiskové zprávě mluvčí ÚS Jana Pelcová.

Volby v Praze či Krupce má ÚS na stole již déle

Ústavní soud se musí zabývat také volbami v Karlově Studánce. Stížnost směřuje proti tomu, že se k pobytu v obci krátce před volbami přihlásil větší počet lidí. Stížnost podala volební strana Pro rozvoj Karlovy Studánky.

Volby v Jiřetíně pod Jedlovou napadla Evropská demokratická strana. "Tvrdí, že v důsledku použití volební aritmetiky byl devalvován princip rovnosti hlasů pro hlasování do zastupitelstva," uvedla Pelcová. Strana proto se stížností spojila také návrh na zrušení části zákona o volbách do obecních zastupitelstev.

ÚS se už dříve začal zabývat stížnostmi na volby v Praze, Krupce na Teplicku, Hřensku na Děčínsku a obci Bohy na Plzeňsku. Nejvíce pozornosti poutá zkoumání situace v Praze, kde malé strany zpochybnily rozdělení města do více volebních obvodů.

V Krupce údajně dostávali sociálně slabí voliči odměnu za to, že podpořili jednu z kandidujících stran. Krajský soud v Ústí nad Labem přesto volby v Krupce nezrušil. Ústavní soud situaci projednal 5. ledna na veřejném jednání, ale vyhlášení nálezu odročil na neurčito.

O stížnostech na komunální volby v Česku rozhodují jednotlivé krajské soudy. Proti jejich rozhodnutím se nelze odvolat. Jedinou možností je právě ústavní stížnost.

Ústavní soud neváže při rozhodování žádná časová lhůta. Většinou se soudci snaží řešit volební problematiku přednostně. "Ústavní soud projedná všechny stížnosti na volby v plénu, takže o nich bude rozhodovat všech 15 soudců Ústavního soudu," uvedla Pelcová.

 

Právě se děje

Další zprávy