Brno - Nejvyšší soud potvrdil třem členům mezinárodní skupiny mnohaleté tresty za pašování drog, kteří se předloni pokusili autem převézt z Turecka do České republiky téměř 11 kilogramů heroinu.
Soud jejich dovolání odmítl, řekl bez dalších podrobností mluvčí soudu Petr Knötig.
Tři dovolání obdržel Nejvyšší soud na začátku února. Jde o jednu z největších drogových kauz, jimiž se v poslední době zabýval.
Dva čeští komplici mezinárodní skupiny se podle dostupných informací na Nejvyšší soud neobrátili.
Tajná schránka a těhotná spolujezdkyně
Turek Sükrü Görür je podle Krajského soudu v Brně i Vrchního soudu v Olomouci hlavním iniciátorem akce. Dostal nejdelší trest 14,5 roku ve vězení.
Kazach Kajrat Jerkejevič Skalický si podle pravomocného rozsudku odsedí 12,5 roku. Oba cizince, kteří v ČR dlouhodobě žili, navíc čeká vyhoštění ze země, stejně jako Kazachovu partnerku Marii Orosovou z Ukrajiny, jež si vyslechla osmiletý trest.
Češi Pavla Bujalo a František Řanda stráví podle rozhodnutí odvolacího soudu ve vězení 5 a 6,5 roku.
Drogy se podařilo zachytit předloni v březnu na hraničním přechodu v Lanžhotu na Břeclavsku. Pětačtyřicet balíčků s heroinem, které dohromady vážily 10,7 kilogramu, schovali pašeráci v dutině zadního nárazníku vypůjčené Škody Octavia.
Skalický a Bujalo si auto půjčili v Liberci a Kazach do něj podle soudu nechal schránku namontovat. Zásilka drog pocházela z Istanbulu, kam kvůli ní letecky přicestoval Görür. Spolu s ním se na transakci podílely zřejmě i další osoby, například jeho bratr.
Do Česka vůz převážel najatý kurýr Řanda a společně s ním cestovala ještě Orosová. Žena byla tou dobou ve vysokém stupni těhotenství, což mělo údajně pomoci při případných kontrolách. Görür byl posléze cestou z Turecka zadržen v Budapešti.
Všichni obžalovaní před soudem vinu opakovaně popřeli, nikdo z nich údajně o zásilce heroinu nevěděl. Někteří ale věděli o tajné schránce v nárazníku vozu. Ta prý měla sloužit jen pro bezpečnou přepravu šperků, které Orosová v Turecku koupila a chtěla v ČR prodávat.